Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv deset osoba koje Tužilaštvo dovodi u vezu sa bijegom Radovana Stankovića iz Kazneno-popravnog zavoda (KPZ) Foča.

Optužnica tereti Mileta Krsmanovića, Miroslava Blagojevića, Zdravka Vreču, Dragana Mašića, Srđana Vilotića, Miru Prodanovića i Gorana Miloševića za “nesavjestan rad u službi”, Brankicu Davidović i Ranku Dragičević za “falsifikovanje isprava”, te Ranka Stankovića, brata odbjeglog osuđenika, za “omogućavanje bjekstva lica lišenog slobode”.

Radovan Stanković je 25. maja 2007. pobjegao iz fočanskog zatvora, gdje je bio upućen na odsluženje 20-godišnje kazne nakon što ga je Sud BiH proglasio krivim za zločine protiv čovječnosti počinjene tokom 1992. godine na području Foče.

Prema navodima optužnice, Ranko Stanković je između 23. i 25. maja 2007. godine nabavio automobil “po prethodnom dogovoru sa bratom Radovanom”. Dana 25. maja je auto sa vozačem stajalo ispred Stomatološkog fakulteta u Foči, gdje Radovan Stanković doveden na snimanje zuba zahvaljujući uputnici doktorice Brankice Davidović.

Brankica Davidović je, smatra Tužilaštvo, na zahtjev Ranka Stankovića, od medicinske sestre Ranke Dragičević zatražila da Radovana Stankovića uputi na snimanje zuba. Pregled je, kako navodi Tužilaštvo, trebao biti iskorišten da se “osuđenik vidi sa porodicom”.

Mile Krsmanović, pomoćnik direktora za obezbjeđenje u Službi obezbjeđenja KPZ-a Foča, propustio je organizirati rad ove službe kako bi se spriječilo eventualno bjekstvo.

U optužnici se još navodi da je Miroslav Blagojević, stražar i vozač, automobil u kojem je bio osuđenik parkirao tako da je vrata okrenuo prema parkingu, a ne prema ulazu na Stomatološki fakultet.

“Stražari Zdravko Vrečo, Dragan Mašić i Srđan Vilotić, koji su osiguravali, pratili i sprovodili osuđenu osobu, nisu poduzeli potrebne mjere i radnje za sigurno sprovođenje osuđene osobe”, navodi se u optužnici.

Miro Prodanović i Goran Milošević – koji su, prema navodima optužnice, bili u posebnom vozilu – “uopće nisu izašli iz službenog vozila, niti su fizički spriječili bjekstvo Radovana Stankovića”.

Stankovićevo bjekstvo, navodi se u optužnici, imalo je “ozbiljne štetne posljedice po međunarodni ugled države BiH”.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je krajem maja 2007. godine pokrenula istragu o ovom slučaju, te Tužilaštvu BiH dostavila izvještaj o devet osoba osumnjičenih za pomaganje osuđeniku pri bijegu iz zatvora.

Devet osoba, od kojih pet stražara KPZ-a Foča, uhapšeno je 1. juna 2007. godine. Nakon dva dana stražari su pušteni da se brane sa slobode, dok su u pritvoru još neko vrijeme ostali Mile Krsmanović, Brankica Davidović, Ranka Dragičević i Ranko Stanković.

Svi stražari su vraćeni je na posao, kao i Aleksandar Cicmil, koji je bio direktor KPZ-a Foča kada je Stanković pobjegao.

Najčitanije
Saznajte više
Ravnogorci okupljeni na Markovdan pozvali na ujedinjenje svih pokreta i stvaranje slobodne Srbije
Pozivima na ujedinjenje četničkih pokreta i stvaranjem slobodne Srbije, započelo je višednevno okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta na Ravnog Gori.
Moguće pokretanje istrage protiv državnog ministra finansija zbog neodazivanja na javno saslušanje
Članovi državne komisije najavili su mogućnost pokretanja javne istrage protiv ministra finansija i nekih članova upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje jer se nisu odazvali pozivu na javno saslušanje o radu ove državne institucije.
Maloljetniku iz Osmaka konstatovane lake tjelesne povrede
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči