Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Specijalista sudske medicine dr. Vedo Tuco, koji radi pri Međunarodnoj komisiji za traženje nestalih (ICMP) u Tuzli, iznio je rezultate analize izvještaja o identifikaciji posmrtnih ostataka ubijenih Srebreničana.

Izvještaj je predočen po nalogu Tužilaštva BiH na suđenju jedanaestorici optuženih za genocid nad Bošnjacima u selu Kravica kraj Srebrenice.

Dr. Vedo Tuco je analizirao dokumentaciju pribavljenu od Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i ICMP-a,te iznio procjenu o broju tijela koja su se nalazila u masovnim grobnicama oko Srebrenice.

“Uzet je veliki broj DNK uzoraka za slučajeve koji čekaju identifikaciju. To nisu bila tijela, nego ostaci”,rekao je dr. Vedo Tuco.

Prema njegovom izvještaju, uukupno 17 masovnih grobnica na području Srebrenice, pronađeni su posmrtni ostaci koji bi mogli odgovarati otprilike 3.262 tijela.

Pronađeni ostaci bi mogli upućivati na znatno manji broj tijela, ali ICMP za sada ima samo “grube procjene”.

Komisija je do sada identifikovala ukupno 676 osoba koje su, prema podacima dobivenim od porodica,stradale u julu 1995. godine.

“U većini slučajeva kao lokacija stradanja navedeno je selo Kravica”, rekao je vještak, dodavši da su najčešći uzroci smrti ovih žrtava bile “strijelne ozljede”, te “eksplozivne ozljede” tijela.

Optužnica jedanaestorku tereti za odvođenje više od hiljadu Bošnjaka u skladište Zemljoradničke zadruge u Kravici, gdje su u večernjim satima 13. jula 1995. godine strijeljani.

U prisustvu prvooptuženog MilošaStupara, civili su ubijeni tako što su Milenko Trifunović, Slobodan Jakovljević, Aleksandar Radovanović, Miladin Stevanović, Petar Mitrović, Branislav Medan, Velibor Maksimović i Dragiša Živanović pucali iz automatskih pušaka, a Brano Džinić bacao na njih ručne bombe, dok je Milovan Matić punio okvire municije.

Prema prije najavljenom rasporedu svjedoka Tužilaštva, na narednom ročištu, 14. marta, iskaz su trebale dati dvije svjedokinje.

Tužilac Ibro Bulić je rekao da one nisu u mogućnosti pojaviti se pred Sudom, te je predložio “zamjenu svjedoka”.

“Mislim da se svi prvi put susrećemo sa institucijom ad hoc svjedoka. To nije u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku”, rekao je MilošPerić, branilac Milovana Matića.

Sudsko vijeće je odbilo prijedlog Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Optuženog 13. jula vidio u Planama
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane izjavio je da je 13. jula 1995. u mjestu Plane zatekao optuženog Mileta Kosorića, tadašnjeg komandanta Vlaseničke brigade, kao i da su narednih dana bili na tom području zajedno.
Peulić i ostali: Tražio im da prihvate srpsku vlast
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se susreta s Boškom Peulićem, koji im je rekao da moraju prihvatiti Srpsku Republiku.
Ujić: Ročište odgođeno zbog nedolaska optuženog
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku