Samardžić osuđen na 24 godine zatvora
This post is also available in: English
Apelaciono vijeće Suda BiH je nakon obnovljenog postupka Neđu Samardžića osudilo na 24 godina zatvora za zločine koje je počinio na području općine Foča tokom 1992. i 1993. godine.
Samardžić je proglašen krivim za 9 od 10 tačaka optužnice koja ga je teretila za ubistva, odvođenje u ropstvo, deportaciju, silovanje i seksualno ropstvo i druge zločine protiv čovječnosti.
Samardžić je osuđen za višestruka silovanja Bošnjakinja između ostalog i u ozloglašenoj Karaman kući gdje je više žena držano u pritvoru. Među njegovim žrtvama bile su i maloljetne osobe od kojih je najmlađa imala 12 godina.
Samardžić je u junu 1992. godine zajedno sa grupom vojnika u mjestu Štović, općina Foča pretukao i silovao žensku osobu. Potom je zajedno sa bratom Zoranom, iz kuće izveo žensku osobu, odveo u hotel “Miljevina”, općina Foča gdje je više puta silovana u periodu od 7 dana.
Samardžić je u periodu između juna i augusta 1992. godine u Karaman kući u Miljevini, općina Foča zajedno sa Radovanom Stankovićem i Brčić Nikolom držao u seksualnom ropstvu više žena bošnjačke nacionalnosti koje su bile prisiljavane na seksualne odnose kao i na obavljanje fizičkih poslova.
U obrazloženju presude stoji da se na osnovu dokaza zaključuje da je Karaman kuća u «potpunosti imala elemente logora za žene» gdje su «zatočenice predstavljale legitiman ratni plijen».
Samardžić je u više navrata tokom istog perioda u jednom stanu u Miljevini kao i na drugim lokacijama u Miljevini silovao više žena bošnjačke nacionalnosti.
Samardžić je kriv jer je 3. septembra 1992. godine zajedno s drugim pripadnicima vojske i policije vršio protjerivanje civilnog bošnjačkog stanovništva iz Miljevine, općina Foča te njihovo prebacivanje u dvoranu Partizan u Foči gdje su bili izloženi maltretiranju i pljački.
Apelaciono vijeće je Neđu Samardžića oslobodilo krivice za učešće u fizičkom maltretiranju i premlačivanju civila koji su u augustu 1992. godine autobusom dovezeni u Miljevinu a potom odvezeni u pravcu rudnika Miljevina gdje su na lokalitetu Šljivovica lišeni života.
U obrazloženju oslobađajućeg dijela presude stoji da «nema dovoljno dokaza da se na pouzdan način utvrdi da je optuženi učestvovao u navedenoj radnji».
Članovi Apelacionog vijeća su istakli da su pri određivanju kazne uzeli uobzir olakšavajuću okolnost, i to da je optuženi «otac maloljetne djece».
Neđo Samardžić je prethodno osuđivan za ubistvo što je Apelaciono vijeće istaklo kao otežavajuću okolnost kao i činjenica da je učestvovao u «velikombroju radnji na izrazito okrutan način».
Adovokat osudjenog, Slaviša Prodanović je nakon izrečene presude istakao dakazna «nije rezultat dokaza nego pritisaka na Sud BiH» te da Samardzicu «nijesuđeno po zakonu koji je u trenutku kada je djelo počinjeno bio na snazi».
Izricanju presude prisustvovale su predstavnice udruženja Žene žrtve rata koje smatraju da izrečena kazna «zadovoljavajuća» iako su se nadale znatno većoj.
«Zadovoljni smo obzirom kakve su presude donošene u drugim predmetima»,istakla je jedna od predstavnica udruženja Žene žrtve rata.
U prvostepenom procesu Neđo Samardžić je osuđen na 13 godina i 4 mjeseca zatvora ali nakon što su odbrana i Tužilaštvo uložili žalbe na presudu Apelaciono vijeće je krajem oktobra odlučilo da se proces obnovi.
Apelaciono vijeće je tu odluku donijelo nakon što je utvrdilo da u prvostepenom procesu „činjenično stanje nije pravilno utvrđeno“.
Novi proces protiv Neđe Samardžića započeo je krajem novembra i tokom 9 dana koliko je trajao proces pred Apelacionim vijećem pročitane su i saslušane izjave svjedoka Tužilaštva i odbrane, te izneseni materijalni dokazi.
Pred Apelacionim vijećem saslušani su audio snimci izjava 20 svjedoka Tužilaštva BiH dok je odbrana ponudila transkripte izjava 6 svjedoka sa prvostepenog procesa.
U svojim završnim riječima, koje su strane iznijele 8. decembra, Tužilaštvoje tražilo dugogodišnju zatvorsku kaznu za optuženog dok se odbrana zalagala zapuštanje na slobodu optuženog Neđu Samardžića smatrajući ga nevinim.
U izrečenu kaznu zatvora uračunat će se vrijeme koje je optuženi Neđo Samardžić proveo u pritvoru počev od oktobra 2004. godine.