Srijeda, 11 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U mjestu Bokčkin potok kod Bratunca, kako navode iz Tužilaštva BiH, izvršena je ekshumacija grobnice u kojoj su pronađeni nekompletni posmrtni ostaci više osoba, a naknadnim procesom će se utvrđivati tačan broj osoba, kao i identitet žrtava.

Posmrtni ostaci će biti prebačeni u Komemorativni centar Tuzla radi forenzičke obrade i identifikacije.

Lejla Čengić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH, kaže da su posmrtni ostaci pronađeni na šest lokacija, a da su dijelovi kostiju bili posuti po zemlji.

“Prema našim podacima, radi se o žrtvama bošnjačke nacionalnosti s područja Srebrenice, koje su ubijene u julu 1995. godine. Ovaj teren je dugo bio miniran, ali je proces deminiranja izvršila humanitarna norveška organizacija”, ističe Čengić.

Prema njenim riječima, na istom lokalitetu su prošle godine pronađeni posmrtni ostaci šest osoba.

Tužilaštvo BiH je saopćilo i da je izvršena ekshumacija groblja Humci (općina Bihać), gdje su pronađeni posmrtni ostaci deset tijela, s kojih su uzeti koštani uzorci radi identifikacije stradalih.

“Proces ekshumacije se vrši zbog postojanja sumnje da se na lokalitetu nalaze posmrtni ostaci više osoba, žrtava rata čija je smrt najvjerojatnije prouzrokovana krivičnim djelom ratnog zločina. Ekshumacija se nastavlja i narednih dana, a očekuje se da će cjelokupni proces biti okončan do kraja ove sedmice”, navode iz Tužilaštva BiH.

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe kaže da se ekshumacija vrši na dijelovima groblja u kojem se nalaze neobilježeni grobovi, i da postoji pretpostavka da se radi o žrtvama rata svih nacionalnosti.

“Posmrtni ostaci se nakon uzimanja DNK uzorka vraćaju u ista grobna mjesta, gdje će ostati do identifikacije”, kaže Čengić.

U BiH se još uvijek traga za više hiljada osoba nestalih tokom rata.

Najčitanije
Saznajte više
Kotur: Saznanja o bratovom zatočeništvu u “Omarskoj”
Na suđenju Miloradu Kotoru u Višem sudu u Beogradu za zločine na području Bosanske Krupe, svjedokinja Tužilaštva je ispričala saznanja o stradanju brata.
Detektorov film “Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice” prikazan u Mostaru i Tuzli
Detektorov dokumentarni film “Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice” prikazan je danas u Mostaru i Tuzli, simbolično 11. juna, kao dio programa obilježavanja 30 godina od genocida počinjenog u julu 1995.
Zatražen pritvor za gradonačelnika Teslića Milana Miličevića
Miličević na ispitivanju u Republičkom javnom tužilaštvu