Srijeda, 14 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Branilac Dragoslav Perić je na statusnoj konferenciji kazao da je postupio po uputama i obratio se Ministarstvu pravde kako bi došao do svjedoka Ljubiše Četića, koji se nalazi na izdržavanju kazne.

Detektor je ranije pisao da je Četić sa Dušanom Milunićem, Ilijom Zorićem, Zoranom Stojnićem i Zoranom Milunićem osuđen za zločine u julu 1992. u prijedorskom selu Zecovi.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Šaban Maksumić je kazao braniocu da je evidentno Ministarstvo pravde pogrešno protumačilo zahtjev jer su razumjeli da trebaju oni saslušati svjedoka, a ne Sud.

“Vratite se u Kazneno-popravni zavod gdje osuđenik izdržava kaznu. Sa upravom ćete dobiti sve informacije, u to sam siguran”, kazao je predsjedavajući, davajući upute braniocu.

Rekao je da će Sud, nakon što branilac obavi razgovor sa svjedokom, izdati Sudskoj policiji naredbu za njegovo dovođenje.

Tužilac Izet Odobašić je kazao da je tekst izmijenjene optužnice pripremljen, samo je potrebno da vidi sadržaj Četićevog svjedočenja.

Zoriću je suđeno u predmetu sa Dušanom Milunića i ostalima, a postupak protiv njega je razdvojen krajem 2022. godine, nakon što je uhapšen u Njemačkoj zbog drugih krivičnih djela. U januaru je izručen iz Njemačke i nastavljeno mu je suđenje.

Nastavak suđenja zakazan je za 14. maj.

 

 

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Optuženi Fikret Prevljak ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Zukanović i ostali: Svjedok tvrdi da nije crtao mapu ni ostao u Hrasnici po zadatku
Na suđenju za zločine u Hrasnici kod Sarajeva, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je na unakrsna pitanja Odbrana pojasnio navode u vezi s mapom koja je pronađena u njegovom stanu prilikom hapšenja, negirajući da je ostao u ovom naselju po zadatku.
Milan Mijić: Bez saznanja o dešavanjima u Jusićima
U nastavku suđenja za zločine počinjene na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je kazao da je u ljeto 1992. s drugim osobama išao u Jusiće kako bi pokupili mrtve, ali da mu nisu poznata dešavanja u ovom selu.
Glušac i ostali: Prihvaćena izmijenjena optužnica
Blagojević i ostali: Svjedočenje bez prisustva javnosti