Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Slobodan Taranjac pri jednom od ranijih dolazaka na suđenje. Foto: Detektor BiH

Taranjac se u sudnici nije pojavio zbog bolesti, a njegov branilac Dragan Međović rekao je da je Sudu dostavio medicinsku dokumentaciju, da se optuženi nalazi kući, te da su se čuli telefonom.

“Ja sam ga doživio kao čovjeka koji nepovezano priča”, kazao je Međović.

Predsjedavajući Vijeća Braco Stupar predložio je da se postupak protiv Taranjca razdvoji u odnosu na ostale.

Tužilac Izet Odobašić rekao je da nisu dobili medicinsku dokumentaciju, da imaju samo informacije o zdravstvenom stanju i da bi se protivili razdvajanju postupka dok se vještačenje ne izvrši.

Ostale odbrane prepustile su odluku Sudu.

Potom je Vijeće, kako je obrazložio sudija Stupar, odlučilo da se optuženi vještači, nakon čega će se održati statusna konferencija.

Taranjac je, u svojstvu predsjednika Kriznog štaba Ljubije i de facto komandant Teritorijalne odbrane Ljubija, optužen s Veljkom Brajićem, kojeg optužnica tereti u svojstvu načelnika Štaba Šeste sanske brigade, Rankom Kaurinom kao vršiocem dužnosti i de facto komandantom Trećeg bataljona i Brankom Dženopoljcem kao komandantom Devetog bataljona Šeste sanske brigade i Draškom Topićem, pripadnikom neidentifikovane naoružane formacije.

Terete se za napade na Briševo i druga sela u općinama Prijedor i Sanski Most, nastanjena uglavnom stanovništvom hrvatske nacionalnosti. Kako se navodi, 24. i 25. jula ubijena je najmanje 61 žrtva, životne dobi od 16 do 81 godine.

Sud je ranije u drugom postupku zbog zdravstvenog stanja razdvojio predmet Taranjca u odnosu na osmoricu ostalih optuženih za učešće u nezakonitom zarobljavanju i zatvaranju 120 muškaraca – u Domu u Miskoj Glavi, a potom i na stadionu u Ljubiji – te njihovom mučenju i ubistvima počinjenim krajem jula 1992. godine.

Termin o narednom ročištu bit će naknadno poznat.

 

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: Posljednji kontakt sa suprugom
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedokinja Državnog tužilaštva iznijela je svoja saznanja o odvođenju njenog muža, njegovog brata i komšija u toku noći na Drinu, gdje su ubijeni u septembru 1992. godine.
Muratović i ostali: Svjedok vidio tri zarobljenika u sjedištu Vojne policije
Na suđenju za zločin protiv civilnog stanovništva na području Zvornika, svjedok Tužilaštva je posvjedočio da je u sjedištu Vojne policije vidio tri zarobljenika.
Zukanović i ostali: Počelo suđenje za zločine u Hrasnici