Suđenje

Novak Stjepanović: Komšija ga spasio udaranja u rudniku “Sase”

31. Oktobra 2024.13:36
Na suđenju Novaku Stjepanoviću u Beogradu za zločine počinjene na području Bratunca, svjedok je ispričao kako ga je od udaranja u rudniku “Sase” spasio komšija.
Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN BiH

Svjedočeći videolinkom iz Suda Bosne i Hercegovine, Damir Omić je izjavio da je tokom maja i početkom juna 1992. bio sa članovima svoje porodice u Rudniku olova i cinka “Sase” u Srebrenici.

“Dolje smo bili svi u direkciji, stjerani u jednu prostoriju”, rekao je svjedok i dodao kako je u toj prostoriji, koja je ličila na konferencijsku salu, bilo dosta osoba svih životnih dobi, te je bilo i muškaraca i žena.

Kazao je da ga je tu udario jedan čovjek koga su zvali Zvonko, a poslije ga je spasio komšija Nenad.

Svjedok je izjavio da je poslije ušao optuženi Novak Stjepanović i rekao: “Omiće da niko ne dira.”

Na pitanje tužioca Brune Vekarića šta se desilo sa ostalim ljudima zatvorenim u rudniku “Sase”, svjedok je odgovorio da se većini desilo loše.

Kazao je da je njegova srodnica doživjela silovanje i da mu je o tome pričala tek nakon završetka rata.

Potvrdio je iskaze u kojima je rekla da je glavni u ekipi koja ih je dovela u rudnik bio ‘Krki’, osoba za koju je kasnije saznao da se zove Novak Stjepanović. Optuženog se sjeća kao “proćelavog i da je imao riđu bradu”.

Svjedok je ispričao da je njegov otac Šaćir nestao 1992. te da je kasnije pronašao posmrtne ostatke.

Optuženi Stjepanović je rekao svjedoku da mu je žao njegovog oca.

Protiv Stjepanovića je Tužilaštvo BiH podiglo dvije optužnice, a pravosuđe u Srbiji je protiv njega preuzelo krivično gonjenje u oba postupka. Prva optužnica ga tereti da je u naselju Borkovac u maju 1992. s četiri pripadnika Vojske Republike Srpske učestvovao u zarobljavanju 14 bošnjačkih civila, te da je zarobljene maltretirao, oduzeo im novac i s drugim vojnicima iz grupe učestvovao u njihovom strijeljanju, pri čemu je ubijeno sedam osoba.

U drugoj optužnici je navedeno da je Stjepanović u junu 1992. – nakon što je žrtva prisilno odvedena iz objekata rudnika u mjestu Sase, gdje su bili nezakonito zatočeni civili bošnjačke nacionalnosti, te dovedena u Bratunac – prijetnjom po život oštećene i uz upotrebu sile, počinio silovanje i seksualno zlostavljanje, što je izazvalo izuzetno teške fizičke i psihičke ozljede kod oštećene.

Nakon što je svjedok dao iskaz, prekinut je videolink s beogradskim Višim sudom.

Senita Patković