Nedjelja, 19 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sud Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Iz Suda BiH su potvrdili da je prihvaćen prijedlog Tužilaštva te Durakoviću produžen pritvor koji može trajati najduže dvije godine, odnosno do 30. augusta 2026. godine, ili do nove odluke Suda. Optuženom je pritvor produžen zbog opasnosti od bjekstva, a iz Suda pojašnjavaju da će se kontrola opravdanosti ove mjere vršiti svaka dva mjeseca.

Državno Tužilaštvo je ranije zatražilo da se Durakoviću produži pritvor, dok je Odbrana predložila izricanje mjera zabrane, o čemu je Detektor izvještavao.

Duraković je, kako je ranije saopćeno iz Državnog tužilaštva, optužen da je, kao komandant 43. brigade Armije BiH, odgovoran jer je znao za počinjene zločine a nije poduzeo nužne i razumne mjere da kazni počinitelje.

Najčitanije
Saznajte više
Potpis ugovora o izgradnji gasovoda kroz RS bez odgovora na pitanja novinara
U Banjaluci je danas potpisan okvirni sporazum o projektovanju i izgradnji magistralnog gasovoda Šepak – Novi Grad, projekta vrijednog oko milijardu i 29 miliona konvertibilnih maraka, koji vlasti Republike Srpske predstavljaju kao jedan od ključnih energetskih poduhvata.
Zgrada Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Naredne sedmice zakazano iznošenje završnih riječi u tri predmeta
Pred Sudom BiH je tokom naredne sedmice zakazano iznošenje završnih riječi na suđenjima za ratne zločine počinjene u Prijedoru, Tesliću i Bosanskom Novom, dok će na suđenju Dragoljubu Kunarcu, optuženom za zločine u Foči, biti saslušan prvi svjedok Tužilaštva BiH.
Određen pritvor uposleniku Suda BiH zbog sumnje na krađu novca
Zatraženo određivanje mjera za Debevca i Mehmedagića