Ponedjeljak, 31 marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Boško Unčanin. Foto: BIRN BiH

Unčanin, Miljević i Despot su osuđeni na po 18 godina zatvora, a proglašeni su krivim za zločin protiv čovječnosti, odnosno da su kao pripadnici Vojske Republike Srpske učestvovali u progonu civilnog bašnjačkog stanovništva na području Ključa.

Unčanin i Despot se nisu pojavili na izricanju presude, a Sud je donio rješenje kojim im se određuje pritvor.

Miljević, koji se nalazi na izdržavanju kazne za drugo djelo, prisustvovao je današnjem ročištu.

“Vijeće je nesumnjivo zaključilo da je od kraja maja 1992. do kraja godine postojao širok i sistematičan napad isključivo protiv bošnjačkog stanovništva… Na pouzdan i nesumnjiv način je utvrdilo da su Unčanin, Miljević i Despot, postupajući s diskriminatorskom namjerom, počinili progon”, kazala je predsjedavajuća Sudskog vijeća Minka Kreho.

Kako se navodi u presudi, muškarci iz Vojića, Hasića, Nezića, Hadžića i drugih zaselaka Velagića pozvani su da 1. juna dođu na punkt, gdje su zadržani, i potom zatvoreni u staru školu.

U večernjim satima su pozvani da izađu i poredani su uz zid, dok su optuženi sa drugim vojnicima stali u polukrug i otvorili vatru, pri tom usmrtivši najmanje 74 civila. Tijela su prevezena u masovnu grobnicu “Lanište dva”, koja je ekshumirana 1996. godine.

Kreho je navela da ove događaje niko nije osporavao, ali da je Odbrana osporavala dokaze o prisustvu optuženih i njihovo učešće u ubistvima.

“Brojni svjedoci osporavali su tvrdnje Odbrane”, rekla je predsjedavajuća Vijeća ukazujući i na neke materijalne dokaze.

Vijeće je, kako je navela Kreho, prilikom odmjeravanja kazne našlo prvenstveno otežavajuće okolnosti kod optuženih.

“Uniformisani i naoružani – bez ikakve empatije prema golorukim civilima”, kazala je sudija.

Dodala je da nije bilo olakšavajućih okolnosti koji bi uticali na smanjenje kazne.

Vijeće je djelimično usvojilo zahtjev oštećenog svjedoka “A” i naložilo trojici optuženih da mu solidarno isplate 20.000 KM za nanošenje duševne boli zbog gubitka oca i dva brata. Ostali oštećeni upućeni su na parnični postupak.

Vijeće je odredilo pritvor Unčaninu i Despotu, koji su se branili sa slobode, a ukinulo im je mjere zabrane putovanja. Izricanju presude nisu prisustvovali ni branioci.

Suđenje Unčaninu, Miljeviću i Despotu je počelo u septembru 2022. godine.

Na ovu presudu je dozvoljena žalba Apelacionom vijeću Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je ispričao kako je u januaru 1993. izvršio patološki pregled tijela koja su dovezena u zeničku bolnicu.
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane Mile Kosorića ispričao je kako je optuženog prvi put sreo prije napada na Žepu i da je u tom periodu komandovao Vlaseničkom brigadom Vojske Republike Srpske (VRS).
Odgođeno suđenje u Doboju zbog problema uzrokovanih padavinama
Duraković: U Šapićima nije bilo vojnih struktura
Čvoriću sedam godina zatvora za silovanje kod Zvornika