Ramić Ćamil i ostali: Nadređenost organa bezbjednosti Vojnoj policiji
Martin Frančešević, vještak vojne struke, analizirajući strukturu oružanih snaga na području Goražda 1995. godine je rekao da je Istočnobosanska operativna grupa (IBOG) po naredbi Generalštaba Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) transformisana u 81. diviziju.
Govoreći o organima vojne bezbjednosti, Frančešević je objasnio kako se Vojna policija nalazila u lancu komandovanja. Komandir čete Vojne policije bio je zadužen za stanje, smještaj, obuku, poslove osiguranja objekata, hapšenja i privođenja, dok je načelnik službe vojne bezbjednosti bio zadužen za stručno upravljanje.
Frančešević je naveo kako je komandant divizije imao najveći stepen odgovornosti u odnosu na Vojnu policiju, zatim pomoćnik za bezbjednost, te referent za štabno-bezbjednosne i vojno-policijske poslove.
“Referent je podređen u odnosu na načelnika bezbjednosti, on kontroliše Vojnu policiju i pravi izvještaje. Ako je neko protivno pravilima postupao prema ratnim zarobljenicima, on je o tome dužan da obavijesti načelnika službe bezbjednosti“, Frančešević je objasnio.
Tužiteljica Marijana Čobović prezentirala je vještaku naredbu o imenovanju Mehmeda Dobrače na poziciju referenta za štabno-bezbjednosne i vojno-političke poslove, na šta je vještak rekao da ta poziciju u strukturi bezbjednosti postoji, objašnjavajući da se radi o vojno-policijskim poslovima.
Prema drugoj naredbi, koju je prezentirala tužiteljica, Dobrača se imenuje na čelo komisije za kupovinu sredstava. Na pitanje da li Dobrača u tom slučaju nastavlja obavljati formacijsku dužnost, Frančešević je objasnio da nastavlja, te da se radilo o vanrednoj situaciji jer je Goražde bilo u okruženju, te da je komisija rasformirana nakon što je uradila posao.
Mehmedu Dobrači su na teret stavljeni zločini nad zarobljenicima i civilima počinjeni 1995. godine na području Rogatice i Goražda. Za zločine počinjene od 1992. do 1994. nad zarobljenicima na području Goražda i Višegrada sudi se Ćamilu Ramiću, Himzi Selimoviću i Ramizu Mićivodi.
Frančeševiću je prezentiran izvještaj o stanju zarobljenika u vojnom pritvoru Vitković, koji je 21. maja 1993. godine dostavljen upravniku zatvora, na kojem piše “uz odobrenje načelnika bezbjednosti Himze Selimovića“. Pored ovoga, prezentirana je naredba o rasporedu ratne dužnosti komande IBOG-a od 16. jula 1993. godine, prema kojoj se Selimović imenuje na poziciju pomoćnika komandanta za bezbjednost.
“Može biti da je bio na dužnosti već“, objasnio je vještak i dodao da se datumi ne moraju poklapa ti i da je jedino validan zapisnik o primopredaji.
Izvještaj upravnika vojnog zatvora uvijek se slao predsjedniku vojnog suda i načelniku Službe bezbjednosti, objasnio je Frančešević i dodao da je jedino načelnik vojne bezbjednosti mogao narediti saslušanja ratnih zarobljenika. Govoreći o izvještajima komisije za razmjenu ratnih zarobljenika koje su slate IBOG-u, gdje se spominje ime Selimovića, vještak je objasnio kako komisije rade “ad hoc“, te da oni koji u njima rade ostaju u svojim formacijama.
Frančešević je rekao da je prirodno da je Selimović obilazio zarobljenike, s obzirom na njegovu funkciju.
Suđenje se nastavlja 18. marta, kada će Odbrane unakrsno ispitati vještaka.