Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Dragomir Vasić. Foto: BIRN BiH

Punomoćnica Vasića Ozrenka Jakšić kazala je da se tužbenim zahtjevom traži naknada štete zbog izrečenih mjera zabrane u periodu od 2015. do 2022. godine, dok je pomoćnik pravobranioca BiH Sead Zukanović naveo da ne postoji aktivna legitimacija za tužbu.

Jakšić smatra da je taj prigovor neosnovan, navodeći da osnov za tužbu proizilazi iz zakonske odredbe koja predviđa pravo na naknadu štete zbog neosnovanog lišenja slobode.

“Ovaj osnov daje aktivnu legitimaciju tužiocu da traži naknadnu zbog izrečenih mjera zabrane u vezi sa postupkom koji je okončan pravosnažno oslobađajućom presudom”, rekla je Jakšić.

Zukanović je naveo da Vasić nikada nije bio u pritvoru, već da su mu bile određene mjere zabrane putovanja i povremenog javljanja u policiju. Smatra da to ne potpada pod zakonsku odredbu na koju se poziva podnosilac tužbe.

Punomoćnica je među dokazima predložila presude Suda BiH kojima je Vasić oslobođen optužbi, rješenja o određivanju mjera zabrane, kao i pisma Centralne izborne komisije.

Predložila je da na glavnoj raspravi bude saslušan Vasić, kao i vještak neuropsihijatrijske struke.

“Zadatak vještaka je da se na osnovu dokaza iz spisa i intervjua sa tužiocem izjasni o duševnim bolovima zbog ograničenja slobode, mjerama zabrane, a sve imajući u vidu težinu djela za koja se teretio i zaprijećenu kaznu”, navela je Jakšić.

Pomoćnik pravobranioca nije se protivio prijedlogu materijalnih dokaza, kao ni saslušanju Vasića, ali se protivio angažovanju vještaka.

“U spisu ne postoji dokaz, odnosno medicinska dokumentacija da se tužilac osjećao loše zbog mjera zabrane”, kazao je Zukanović.

Sudija Nada Papo prihvatila je predložene dokaze i glavnu raspravu zakazala za 20. decembar.

Vasić je bio optužen za genocid u Srebrenici u svojstvu načelnika zvorničkog Centra javne bezbjednosti, a pravosnažno je oslobođen prošle godine sa još četvoricom optuženih.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.