Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ranko Draškić s braniocem ispred Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Draškić i Manojlović su oslobođeni optužbi da su – kao pripadnici Interventnog voda Teritorijalne odbrane, kasnije Ilijaške brigade Vojske Srpske Republike – počinili progon nesrpskih civila u Lješevu kod Ilijaša u junu 1992. godine.

Sudsko vijeće nije moglo izvan razumne sumnje utvrditi da su dvojica optuženih 5. juna 1992. učestvovala u ubistvima 20 civila u Lješevu. Za Vijeće je nesporno da je izvršen napad na Lješevo, da su civili koji su pronađeni u selu odvedeni u logor, a da je grupa od njih 20 ubijena u dvorištu jedne kuće, kao i da su dvojica optuženih bila u selu tog dana.

“Međutim, nakon svestrane ocjene dokaza, Vijeće nije moglo isključiti van razumne sumnje da su optuženi uzeli učešće u inkriminisanom događaju”, kazao je predsjedavjući Vijeća Šaban Maksumić.

On se osvrnuo na svjedočenje A-1, koji je preživio strijeljanje i vidio optužene tog dana u Lješevu, ali nije vidio vojnike koji su pucali u grupu civila, već samo čuo komandira Marinka Vidovića kako govori: “Idemo momci”.

“Dakle, A-1 ne vidi ko u momentu strijeljanja puca, s obzirom da je i sam bio u stroju za strijeljanje i da su bili okrenuti leđima vojnicima… To što ih je vidio u dvorištu, ne znači da su bili tu kasnije, u momentu strijeljanja”, kazao je Maksumić.

Dodao je da svjedokinja Zahida Masnopita, koja je takođe bila ranjena tom prilikom, u iskazu navodi da nije nikoga prepoznala, osim što je od drugih čula da je glavni bio Marinko Vidović. Sudija je napomenuo da su ona i još dva svjedoka iznijeli saznanja da su u grupi vojnika koja je pucala u civile bili pripadnici Interventnog voda, izbjegli iz Kaknja i Zenice.

Draškić je oslobođen i po drugoj tački optužnice za učešće u odvođenju muškaraca iz Kadarića 9. juna 1992. Vijeće je zaključilo da nisu pruženi dokazi o konkretnim radnjama koje je preduzeo optuženi.

Optuženima su ukinute mjere zabrane. Manojlović nije prisustvovao izricanju presude.

Suđenje Draškiću i Manojloviću je počelo u martu 2022. godine.

Na ovu presudu je dozvoljena žalba.

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih