Nedjelja, 2 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Stanica u Štrpcima. Foto: Wikimedia

Iz Državnog suda je za Detektor potvrđeno da je na Opštoj sjednici Suda BiH doneseno rješenje kojim je odbijen zahtjev Inđićevog branioca za izuzeće predsjednika i članova postupajućeg Apelacionog vijeća.

Inđićev branilac Senad Kreho je na žalbenoj sjednici zatražio izuzeće članova Apelacionog vijeća jer je smatrao da su pristrasni, pošto su odlučivali u istom predmetu u kojem je ranije Inđiću suđeno sa još osmoricom optuženih.

Prema rasporedu suđenja objavljenom na stranici Državnog suda, sjednica Apelacionog vijeća u ovom predmetu bi trebala biti održana 12. septembra.

Inđić je u januaru ove godine prvostepenom presudom osuđen na 15 godina zatvora, u svojstvu komandira Interventne čete Višegradske brigade Vojske Republike Srpske, za učešće u otmici 20 civila iz voza u Štrpcima 27. februara 1993. godine i njihovom ubistvu na području Višegrada.

Na ovu presudu žalbe su uložili Tužilaštvo i Odbrana.

Inđiću je ranije suđeno s Lukom Dragičevićem i još sedmoricom nekadašnjih pripadnika Višegradske brigade, ali je postupak protiv njega razdvojen. Sedmorica optuženih su u oktobru 2022. godine prvestepeno osuđeni na ukupno 91 godinu zatvora za učešće u otmici i ubistvima civila iz voza, a komandant Dragičević je oslobođen.

Tužilaštvo je na žalbenoj sjednici u maju ove godine zatražilo ukidanje presude kojom je Dragičević oslobođen optužbi za zločine u Višegradu, kao i veće kazne za ostalu sedmoricu optuženih, dok su Odbrane zatražile ukidanje osuđujućih presuda.

Najčitanije
Saznajte više
Obilježavanje godišnjice zločina u Budimu kod Sanskog Mosta
Porodice žrtava iz zaseoka Budim kod Sanskog Mosta obilježit će 34. godišnjicu zločina sjećanjem na 14 ubijenih civila porodice Alibegović.
Tim UN-a u BiH podržao povrat PDV-a na pomagala za osobe s invaliditetom
Tim Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini podržao je zakonodavnu inicijativu za povrat PDV-a na ortopedska, slušna i vidna pomagala, ocjenjujući da bi smanjenje njihovih troškova uklonilo važne finansijske prepreke i unaprijedilo samostalan život, inkluziju i ostvarivanje prava osoba s invaliditetom.
Osumnjičeni Poljak s jasnom namjerom došao u Međugorje