Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Cvijan Tomanić sa advokatom. Foto: BIRN BiH

“Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine otpremilo je drugostepenu presudu u predmetu Cvijan Tomanić, kojom je kao neosnovana odbijena žalba Tužilaštva Bosne i Hercegovine, žalba optuženog Cvijana Tomanića, kao i žalba branioca Predraga Ješurića, a potvrđena prvostepena presuda od 30. septembra 2021.“, saopćeno je iz Suda BiH.

Tomanić je proglašen krivim da je, u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), sa drugim mještanima došao u selo Glumina kod Zvornika krajem maja ili početkom juna 1992., tražeći preostale muškarce koji su se krili u šumi, a kada su trojica izašla iz šume, optuženi je sa drugima udarao Mehdina Halilovića rukama i nogama.

Vijeće je zaključilo da je Tomanić pucao oko nogu Bajazita Behljuljija, a kada je on pokušao pobjeći, optuženi i Milan Kandić, koji je preminuo, pucali su u njega i on je pao, da bi potom jedan od mještana pucao iz pištolja u Behljuljija.

U prvostepenoj presudi se navodi da su druga dvojica muškaraca odvezena, a da su njihovi ostaci pronađeni u grobnici na Crnom vrhu.

“Vijeće je našlo da je Tomanić, u okviru širokog i sistematičnog napada, učestvovao u progonu bošnjačkog stanovništva zbog njihove nacionalne pripadnosti”, zaključilo je Prvostepeno vijeće.

Tužilaštvo je u žalbi početkom jula zatražilo izricanje veće kazne, dok su Tomanić, koji se nije pojavio na ovom ročištu, i njegov branilac zatražili manju kaznu ili da se presuda preinači u oslobađajuću.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović