Četvrtak, 5 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok E.V. kazao je da je kao pripadnik Vojne policije 511. brigade vodio “autonomaše” na radove na ekonomiju na Perni i da se jedne prilike začula pucnjava, te su otišli da vide šta se dešava.

“Vidimo policajca Mehu Halkića. On je navodno pucao, opsovao je, kaže: ‘Da čujete da sam došao’. Tu kod njega je bilo tijela mrtvih ljudi”, naveo je svjedok, dodajući da se osjetio neprijatan miris.

Prema njegovim riječima, Halkić je rekao da su tijela dovezena sa linije radi ukopa. Svjedok je naveo da su na tijelima bili dijelovi vojne uniforme.

Tužiteljica Marijana Čobović predočila mu je iskaz iz istrage u kojem je iznio drugačije navode. Tada je ispričao kako su, nakon što se začula pucnjava, otišli do jedne livade gdje su zatekli više od deset tijela.

“Dvadeset metara od tijela vidio sam pripadnike Vojne policije Kadić Ermina i Sefić Almira”, navodi se u iskazu i dodaje da je s njima možda bio i vozač Šehad Čehajić.

U iskazu stoji da su ga mrtvi ljudi po odjeći podsjetili na zarobljenike koje je ranije vidio u Pištalinama. Svjedok je sve ove navode negirao, kao i raniju izjavu da je u Pištalinama vidio kada je sprovedeno više od deset pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) koji su bili zarobljeni na Osmačama. U toj izjavi je kazao da je jedan od vojnih policajaca koji su ih sprovodili bio optuženi Nedžad Čehić. Svjedok je rekao da je prvu izjavu davao istražiteljima u Sarajevu.

“Da bi mi jedan rekao: ‘Znamo kakav posao radiš. Hoćeš li da ostaneš bez putovnice, pasoša?'”, kazao je svjedok, dodajući da su mu donijeli papir koji je on potpisao.

Ispričao je da je drugu izjavu davao u Banjaluci, gdje je pristao da ide na poligraf. Taj dan, kako je naveo, trebalo je da bude dženaza njegovom ocu, ali to nije htio reći prije dolaska da mu ne bi dolazili kući i hapsili ga ili ga ponovo pozivali.

“Čuo sam razgovor: ‘Ovaj treba reći sve što zna. Ako ne kaže, prijeti mu pasošem”, kazao je svjedok.

Naveo je da su tokom saslušanja s njim razgovarali povišenim tonom, ali da mu nisu prijetili ili govorili šta da kaže. Tužiteljicu Čobović interesovalo je zbog čega je svjedok prije sedam dana rekao istražiocima u njegovoj kući da ostaje kod ranijih izjava, što je ponovio i njoj neposredno pred početak suđenja.

On nije mogao objasniti razloge, navodeći da mu je saradnik tužiteljice rekao da na sudu mora obavezno ponoviti imena Kadića i Sefića. Spominjao je i strah od komšiluka, kao i da mu je bilo neugodno da ide u policiju u Bosanskoj Krupi. Potvrdio je da mu je Sefić komšija, kao i da je molio da njegovo ime ne bude objavljeno u medijima.

Kadićev branilac Ifet Feraget tražio je izuzeće saradnika tužiteljice. Na njegovu primjedbu da je na svjedoka izvršen pritisak, tužiteljica Čobović je kazala da se slaže u potpunosti.

Svjedok se složio s navodima Ferageta da njega nije strah od komšiluka i policije već da se bojao da ne ostane bez posla. Potvrdio je da ostaje kod tvrdnji da mu nije poznato da je neko odveo i pobio ratne zarobljenike, kao i da nije vidio Kadića i Sefića kod tijela. Braniteljici Adni Dobojlić je rekao da nije vidio Ćehića da vodi zarobljenike.

Za ubistva najmanje 25 zarobljenih pripadnika VRS-a optuženi su Senad Bužimkić, Rizah Fajić, Almir Sefić, Ermin Kadić, Irfo Velagić, Suad Nesimović, Nedžad Ćehić i Nermin Porić, koji su, prema optužnici, bili pripadnici 511. brigade Armije BiH.

Suđenje se nastavlja 26. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Suđenje Dušku Zoriću za zločin u Zecovima počinje iznova
Zbog protoka od preko 30 dana između dva ročišta, suđenje Dušku Zoriću za zločine u selu Zecovi krenut će iznova, ali je Sudsko vijeće donijelo odluku da se svi dokazi koji su izvedeni u ranijoj fazi neće ponovo izvoditi, osim dodatnih dokaza Odbrane.
Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Milić i ostali: Ranjena na balkonu kuće u Roćeviću
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je u julu 1995. ranjena u Roćeviću, u opštini Zvornik.
Keleštura i Jašarević: Negirali krivnju za zločin u Vitezu
Vujović Ratko i ostali: Zarobljenici u Sušici