Srijeda, 18 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nakon potvrđivanja optužnice, Tužilaštvo je zatražilo produženje mjera zabrane putovanja i sastajanja sa svjedocima koje su optuženom određene 20. novembra.

“Da ne smije kontaktirati sa bilo kojim svjedokom iz optužnice dok ne bude saslušan na glavnom pretresu”, kazao je tužilac Adis Nuspahić.

Odbrana se nije protivila produženju mjera.

“Mjere ne pogađaju mog branjenika, jer ne namjerava da napusti Bosnu i Hercegovinu i da se sastaje sa svjedocima”, rekao je branilac Slaviša Prodanović.

Olović je optužen da je od početka maja do sredine augusta 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada na području Foče, učestvovao u progonu bošnjačkog civilnog stanovništva na nacionalnoj i vjerskoj osnovi.

Prema navodima Tužilaštva, tereti se da je izdavao naredbe policajcima, sudjelovao u pojedinim hapšenjima, odvođenju i protivpravnom zatvaranju civila u policijsko stanično odjeljenje u Miljevini, te za učešće u prisilnom nestanku više od 30 osoba.

Sud će naknadno donijeti odluku o prijedlogu Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
Optuženi Fikret Prevljak ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Zukanović i ostali: Civilna policija pretresala stanove, ali nije privodila
Svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o aktivnostima civilne policije vezanim za pretrese srpskih kuća u Hrasnici i Sokolović-Koloniji radi pronalaska oružja, navodeći da tom prilikom nisu nikog privodili.
Spasojević i ostali: Bio dogovoren mirni izlazak bošnjačkog stanovništva
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je 1992. bilo dogovoreno da bošnjačko stanovništvo iz više zvorničkih sela mirno ode prema Sapni, ali da je neko promijenio tu odluku.
Miljanović i ostali: Pročula se priča o ubistvu porodica
Olović: Ispitivao civile u Policijskoj stanici u Miljevini
Zdravko Samardžija: Gubio svijest od batina u špaliru