Ponedjeljak, 27 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predsjedavajući Vijeća Šaban Maksumić rekao je da ovaj postupak duže vremena nije vođen i da je u međuvremenu došlo do izmjene člana Vijeća. Naveo je da je novi član Vijeća Halil Lagumdžija i da se on upoznao sa predmetom.

Branilac Dragoslav Perić kazao je da Odbrana nije saglasna da se postupak nastavi, već traži da krene iznova.

“I vi ste kao predsjedavajući imenovan u apelaciju… U nekim predmetima ste to naveli kao razlog za izuzimanje”, rekao je Perić.

Prema njegovim riječima, to su dva vrlo bitna razloga zbog kojih traži da suđenje počne ispočetka.

“Ako odbijete, zatražićemo vaše izuzeće, jer smatramo da postoji konflikt činjenica da postupate i u prvostepenom i u drugostepenom postupku”, rekao je branilac.

Sudija Maksumić je kazao da je ostao u ovom prvostepenom postupku jer je predmet pri kraju, a da u drugim nije mogao ostati zbog ostalih obaveza. Napomenuo je da je u predmetu ostala i sudija Vesna Jesenković iako je i ona ranije imenovana u Apelaciono odjeljenje.

Perić je rekao da nije imao informaciju za Jesenković i da će u pisanom zahtjevu za izuzeće sve precizirati.

Zoriću je suđenje počelo 2015. godine u predmetu u kojem je bio optužen s Dušanom Milunićem i drugima za učešće u ubistvima najmanje 150 civila bošnjačke nacionalnosti u Zecovima.

Postupak protiv njega je razdvojen krajem 2022. godine, nakon što je uhapšen u Njemačkoj zbog drugih krivičnih djela, a BiH je izručen u januaru ove godine. U međuvremenu je pravosnažno okončan postupak protiv Milunića i ostalih.

Svjedok čije je saslušanje bilo planirano vraćen je, a termin nastavka suđenja biće određen nakon što bude odlučeno o zahtjevu Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Majstorović i ostali: Optuženom prijeti naredba za privođenje ako ne opravda nedolazak
Suđenje za zločine u Vlasenici odgođeno je zbog nedolaska optuženog Živojina Majstorovića.
Kosorić: Brat bio sklon alkoholu
Na suđenju za pomaganje u genocidu, svjedok Odbrane izjavio je da je njegov brat bio pod dejstvom alkohola kada je išao da daje iskaze.
Milan Mijić: Prepoznala optuženog u Jusićima
Stanić i ostali: Preživio strijeljanje na Debelom Brdu
Brajić i ostali: Razdvojen postupak protiv Taranjca