Nedjelja, 30 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nenad Perić, inspektor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), ispričao je da je postupao po naredbama Državnog tužilaštva u novembru 2022. godine, te da je na “BL” portalu pronašao snimak s tadašnjih protesta u Banjoj Luci.

“Osumnjičeni je izašao za govornicu s fotografijama Radovana Karadžića i Ratka Mladića”, kazao je svjedok.

Karadžić i Mladić su osuđeni za genocid i druge zločine u BiH.

Kao inspektor, sačinio je izvještaj o radnjama koje je obavio s dvojicom kolega, mlađim inspektorom i krim-tehničarom, te je izvještaje dostavio Državnom tužilaštvu. Dodao je da je uviđaj urađen u prostorijama Regionalnog centra Banja Luka.

Ovaj izvještaj, kao i zapisnik o uviđaju, te snimak na CD-u od 16 sekundi na kojem se vidi optuženi Malić kako izlazi na binu i pokazuje tri prsta, te nosi transparent s fotografijama presuđenih ratnih zločinaca, prikazani su u sudnici, a svjedok je potvrdio svoje potpise na dokumentima.

Pojasnio je da je u julu prošle godine postupao opet po naredbama Tužilaštva i saslušao svjedoka događaja i tada osumnjičenog Malića, o čemu je također sačinio izvještaj.

Suđenje Maliću za izazivanje mržnje zbog veličanja osoba osuđenih za ratne zločine počelo je u maju ove godine. Optužnica tereti Malića da je 2. novembra 2022. na skupu opozicionih stranaka u Banjoj Luci izašao na binu držeći fotografije Mladića i Karadžića, i podignuta tri prsta. Prema optužnici, Malić je bio svjestan da time veliča lica osuđena za ratne zločine, te da izaziva uznemirenost s obzirom na stradanje civila bošnjačke nacionalnosti u ratu i učešće Mladića i Karadžića u tim zločinima.

Svjedok je Odbrani potvrdio da prilikom obavljanja službenih radnji nije utvrđivao impresum portala “BL”, te da je na TV-u bio prenos protesta, koje je on pratio kao građanin.

Na pitanje branioca Milana Petkovića da li su obavili saslušanje po Zakonu o krivičnom postupku, svjedok je pojasnio da su postupali po naredbi Tužilaštva u kojoj je zatraženo da se sasluša Malić, te da su pitali da li je to taj čovjek.

“Saslušan je kući, gdje mu je prezentovano šta mu se stavlja na teret”, kazao je svjedok i rekao da saslušanju nije prisustvovao branilac.

Na upit tužiteljice Nives Kanevčev, kazao je da je Malić sam rekao da je bio na bini, ali da se ne može sjetiti njegove reakcije.

Suđenje se nastavlja 22. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Sve manje potencijalnih svjedoka i informacija bitnih za pronalazak nestalih
Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH) uputio je apel svima koji posjeduju bilo kakve informacije o nestalim osobama i lokacijama na kojima bi se mogli nalaziti posmrtni ostaci, da ih dostave nadležnim institucijama.
Sjećanje na masakr na Markalama: Dio sistemske i isplanirane kampanje terora
Minutom šutnje, čitanjem imena ubijenih i polaganjem cvijeća obilježena je 31. godišnjica zločina na Markalama kada su u eksploziji granate ispaljene s položaja Vojske Republike Srpske poginula 43 građanina Sarajeva, a više od 80 ih je teže ili lakše ranjeno.