Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mejra Delić živjela je s porodicom u Klisi, gdje su morali da predaju lovačke puške i pištolje, a onda je uslijedilo paljenje kuća. Kako je navela, jedno veče su ih obavijestili da se sele prema Sapni.

“Šta je ko imao, potovario je… Dva tenka su bila na raskršću”, prisjetila se Delić i dodala da je Murat Džinić, koji je išao iza nje, ubijen.

Ispričala je da se policajac Agan Lupić popeo na tenk i rekao im da idu prema Bijelom Potoku, što je značilo da ne idu u Sapnu. Navela je da je u Bijelom Potoku bilo policije i vojske i da su muškarci odvojeni na jednu stranu, a žene i djeca na drugu.

Kazala je da su muškarce udarali i bilo ih je s krvavim glavama. Ona je potražila supruga Fahrudina da mu da jaknu.

“I kako je otišao, više ga nisam vidjela… dok se grobnice nisu otvorile”, rekla je Delić.

Kako je navela, njen svekar je imao četiri sina, i nijedan nije preživio. Ona je ostala i bez brata Ramiza Omanovića.

Za prisilno preseljenje, nečovječno postupanje i zatvaranje civila na području Zvornika, optuženi su Vinko Radović, Dragomir Vasić i Petko Panić.

Na pitanja branioca Miloša Perića, Delić je kazala da u Klisi nije bilo naoružavanja i da joj nije poznato da je pucano na srpska sela. Sjeća se da je dolazio Hajrudin Mešić, ali je navela da niko od mještana Klise nije otišao s njim da se bori.

Braniocu Nenadu Rubežu je rekla da je na raskršću vidjela još nekoliko policajaca osim Lupića, a da ih u Bijelom Potoku nije primijetila. Branilac je predočio njene ranije iskaze u kojima nije spominjala druge policajce, na šta je svjedokinja kazala da je možda pogriješila.

Indira Fazlić posvjedočila je kako je sa porodicom izbjegla u Klisu, gdje su bili do 1. juna, a onda im je rečeno da idu u Bijeli Potok.

“Bilo je puno vojske, puno policije, puno naoružanih”, kazala je svjedokinja.

Navela je da se nedugo prije toga bila udala i da su njenog supruga Memsuda Omerovića i svekra Agana, kao i oca Ismeta Smajlovića i brata Ahmeta, odvojili u Bijelom Potoku sa ostalim muškarcima. Izjavila je da su bili odvojili i njenog mlađeg brata, ali da mu je jedan vojnik rekao da ide kod žena.

Njen amidža Junuz, kako je čula od njegove djece, ubijen je u Bijelom Potoku. Dodala je da njen brat još nije pronađen, dok ostali članovi porodice jesu.

Branilac Rubež predočio je svjedokinji da u ranijem iskazu nije navela da je vidjela policiju, na šta je ona kazala da se možda tada nije mogla sjetiti.

Mejra Hasanović živjela je u selu Lupe i imala je 19 godina kada je od roditelja čula da će ih voditi u Sapnu, na razmjenu. Ispričala je da su došli u Klisu, odakle su krenuli prema Bijelom Potoku.

“Narod je reagovao, jer je prvo rečeno da se ide u Sapnu”, navela je svjedokinja.

Prisjetila se kako je, dok je ulazila u kamion, čula pucnje i kako su žene zavrištale da su ubijeni Junuz i Mustafa.

Kazala je da su s ostalim muškarcima odvojeni njen otac i stariji brat, te da su pronađeni posmrtni ostaci oca, a da za bratom još tragaju.

Nastavak suđenja je 15. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre
Na suđenju za zločine u Rogatici, svjedokinja Tužilaštva ispričala je kako su njena djeca ranjena u avgustu 1992. prilikom granatiranja sela Kozadre.
Danko Kajkut: Na televiziji prepoznao osobu koja ga je uhapsila
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je 11. juna 1992. godine uhapšen na ulici i odveden u policiju, a da je poslije zaključio da ga je slobode lišio Kajkut, Dragan ili Danko.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog