Srijeda, 13 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Suda su saopćili da je optuženi, u svojstvu komandanta 119. muslimanske brdske brigade, u više navrata banovićkom Općinskom štabu odbrane  podnosio zahtjeve za angažiranje pripadnika Jedinice radne obaveze s područja općine Banovići, među kojima je bio i oštećeni K.G., za izvođenje radova u zoni odgovornosti brigade.

“Iako je osumnjičeni Derviš Mehinović znao da se radi o nedozvoljenim radnjama, jer su se radovi kopanja rovova i tranšea obavljali na prvim borbenim linijama i da kao takvi ugrožavaju život pripadnika Jedinice radne obaveze, s obzirom da su na tom lokalitetu bila vrlo česta vatrena dejstva, kao i da prilikom obavljanja ovakvih radova može doći do pogibije i ranjavanja pripadnika Jedinice radne obaveze”, navodi se u saopćenju.

Prema saopćenju, prilikom navedenih radova na lokalitetu sela Slivići – Osječani, rejon Krš, 8. juna 1993. godine oštećeni K. G. je iz vatrenog oružja ranjen. Ista praksa optuženog prema pripadnicima Jedinice radne obaveze i njihovog odvođenja na kopanje rovova nastavila se i nakon teškog ranjavanja K. G.

Obzirom da je optužnica potvrđena, Mehinović bi se uskoro trebao izjasniti o krivnji.

Najčitanije
Saznajte više
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) je, nakon pisanja Detektora, podnio prijavu Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa protiv Marije Ćosić, šefice kabineta i savjetnice Marinka Čavare te općinske vijećnice u Busovači, zbog obavljanja duple funkcije.
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana
Milorad Dodik novčanu kaznu od 36.500 maraka, kojom je zamijenio kaznu zatvora, još uvijek nije platio. Za uplatu ima rok od mjesec dana.
CIK zaprimio žalbu Dodikovog advokata o oduzimanju mandata
Potvrđena optužnica protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka