Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Glasnogovornica Instituta Emza Fazlić za Detektor kaže da se radi o predmetima pronađenim prilikom ekshumacija i otvaranja masovnih grobnica u kojima su pronađene žrtve genocida.

“Ti predmeti nisu mogli biti pripojeni nekoj od žrtava koje su u kasnijim procesima identificirane, te su stoga do sada bili pohranjeni u Komemorativnom centru u Tuzli“, kaže ona.

Iz Instituta navode da se radi o ukupno 985 predmeta, kao što su, između ostalog, tabakere, češljevi, dokumenti, naočale, novčanice, satovi, lanci, ključevi, upaljači i drugi predmeti koji će, u skladu sa zakonskim rješenjima i propisima o čuvanju artefakata u muzeju, trajno biti pohranjeni i čuvani u okviru Memorijalnog centra.

Almasa Salihović-Huseinović, glasnogovornica Memorijalnog centra Srebrenica, smatra da je sve što je pripadalo žrtvama genocida dio historije i da treba biti pohranjeno u ovoj instituciji.

“Obzirom da se radi o ličnim predmetima, jednostavno smo željeli da na dostojanstven način i to bude pohranjeno. Ideja je uvijek bila da i ti posmrtni ostaci, koji se ne mogu identifikovati, nađu put do Memorijalnog centra“, kaže ona.

Također pojašnjava se radi o predaji prve tranše predmeta među kojima se nalazi i biološki materijal, odnosno kožni predmeti koji će biti pohranjeni u depou u Centru.

“Za nas to znači isto kao da su porodice žrtava donirale te predmete. Mislimo da je institucija Memorijalnog centra jedino mjesto gdje se ti predmeti trebaju da nađu, i znamo da će na adekvatan način biti pohranjeni jer depo podliježe svim standardima“, kaže ona za Detektor.

Salihović-Huseinović dodaje da ovi predmeti trenutno neće biti izloženi javnosti, ali ne isključuje mogućnost da nekada u budućnosti budu dio neke izložbene postavke, kao i da depo bude otvoren za javnost, a pogotovo za članove porodica žrtava koje bi voljele vidjeti te predmete.

Depo u Memorijalnom centru otvoren je prošle godine, a ideja je nastala još 2017. kada je Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) predložila da se stvari iz “Podrinje identifikacionog centra” prebace u Potočare.

Izgradnja objekta-depoa počela je u oktobru 2023. godine, kako bi se omogućilo adekvatno i dostojanstveno pohranjivanje i očuvanje svih neidentifikovanih ostataka žrtava genocida, što predstavlja značajan doprinos memorijalizaciji i sprečavanju negiranja genocida.

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu