Četvrtak, 12 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj, Elma Kovačević-Bajtal, zahvalila su prisutnima na projekciji u Centru za kulturu “Hristionski dom“ u Zagrebu, i rekla da je važno podržati inicijative koje čuvaju prošlost od zaborava.

“Srećna sam što je ovaj film došao i do zagrebačke publike, i nadam se da će biti prikazan u što više država, kako bi i na ovaj način odali poštu ubijenima“, rekla je ambasadorica u svom govoru.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica, Emir Suljagić, upoznao je publiku s radom institucije koja je sarađivala na filmu.

“Iza Samira su ostali prijatelji, porodica, predmeti, pa smo njegovu priču lako ispričali. Ali ima na hiljade ljudi iza kojih niko i ništa nije ostalo. Zamislite sve te sjajne ljude koji su ubijeni, koji nikada neće postati IT stručnjaci, koji nikad neće postati vrhunski fudbaleri. Zato je naša dužnost da damo glas onima za koje niko drugi ne može progovoriti“,  rekao je Suljagić.

Katarina Zrinjski, projekt menadžerica BIRN-a BiH, u svom obraćanju je istakla problem negiranja ratnih zločina.

“Danas revizionizam cveta, negiraju se genocid i ratni zločini, a slave ratni zločinci, bez ikakvih posledica. Zato moramo sačuvati i ispričati što više priča stradalih, kako bismo ih spasili od zaborava, ali i kako bismo se činjenicama borili protiv negiranja zločina“, rekla je Zrinjski.

Zagrebačka publika imala je priliku da kroz priču srebreničkog rock’n'roll gitariste vidi kako se živjelo u Srebrenici prije rata, ali i da iz pisama – koje je Samir Mehić razmjenjivao s najboljim prijateljem Farukom Smajlovićem – saznaju o svakodnevnom životu pod opsadom prije genocida. Mehić je ubijen u genocidu u julu 1995.

Film je u augustu 2024. godine premijerno prikazan na 30. Sarajevo Film Festivalu u programu “Suočavanje s prošlošću”.

U Zagrebu je film prikazan uz podršku ambasade BiH u Hrvatskoj i Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, a prikazivanje filma u narednom periodu planirano je još i u Tuzli, Mostaru, Tešnju i Beču, tokom trajanja obilježavanja 30. godišnjice genocida u Memorijalnom centru u Srebrenici.

Autorica filma, novinarka Lamija Grebo, kaže da će se u narednom periodu film prikazati i u Belgiji i Austriji.

Film je montirao Elvedin Zorlak, urednik je Semir Mujkić, producent Denis Džidić, a snimatelj Mirza Mršo. Zamjenica urednika je Džana Brkanić. U igranim scenama filma, Mehića igra glumac Igor Skvarica.

Direktor fotografije igranog dijela filma je Alen Alilović, uz operatera kamere Mirzu Mršu i prvog asistenta kamere Farisa Dobraču. Ton je zabilježio Samir Hrković, a kompozitor muzike za film je Dino Šukalo.

Najčitanije
Saznajte više
Ročište za žalbe Dodiku i Lukiću pomjereno za poslijepodne
Zbog zahtjeva Gorana Bubića za izuzeće sudija Vesne Jesenković i Hilme Vučinića iz Apelacionog vijeća, ročište za iznošenje žalbi na presudu Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću pomjereno je za poslijepodne, kada će biti objavljena odluka o zahtjevu Odbrane.
Okončana glavna rasprava po tužbi sutkinje Miletić
Ulaganjem pisanih završnih riječi, okončana je glavna rasprava po tužbi nekadašnje sutkinje Suda Bosne i Hercegovine Azre Miletić za naknadu materijalne i nematerijalne štete nakon sudskog postupka koji je protiv nje vođen i u kojem je pravosnažno oslobođena.
Potvrđene tri i po godine zatvora za zločin u Bosanskom Šamcu
Zatražen pritvor za gradonačelnika Teslića Milana Miličevića