“Ratko Mladić, Ratko Mladić”, povici su članova navijačke grupe “Incident” koji su se mogli čuti proteklog vikenda sa tribina stadiona u Bijeljini. Na utakmici koju je bijeljinski “Radnik” igrao protiv “Borca” iz Banje Luke ova navijačka grupa proslavljala je 25 godina postojanja.
Malo prije nego se na stadionu čulo ime bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske, koji je prije gotovo četiri godine osuđen na doživotnu kaznu zatvora, sa tribina su se mogle čuti i psovke Bosne i Hercegovine. U videu koji su navijači objavili na društvenim mrežama prikazani su i drugi dijelovi proslave rođendana bijeljinske navijačke grupe, te njihovog druženja na ovom nogometnom susretu.
Iz Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine za Detektor su kratko potvrdili da je ovaj incident zabilježen, te da će o mogućim sankcijama odlučivati Disciplinska komisija Saveza.
“Delegat ovog susreta evidentirao je u svom zapisniku nacionalistički ispad na utakmici i o njemu će biti odlučivano na prvoj sjednici Disciplinske komisije, te će odluka biti objavljena u komisijskom biltenu”, dodali su iz saveza.
Veličanje ratnih zločinaca kažnjivo je prema Krivičnom zakonu BiH, a ranija veličanja ratnih zločinaca na stadionima kažnjavao je disciplinski i Nogometni savez. Prema disciplinskom pravilniku Saveza, za sve navijače koji na utakmici pokazuju natpise i simbole koji vrijeđaju ljudsko dostojanstvo po osnovu rase, boje, nacije, religije, jezika ili počine neki drugi diskriminirajući čin ili pokazuju vidove ekstremističke ideološke propagande, klub kojeg takvi navijači podržavaju bit će kažnjen novčanom kaznom od tri to trideset hiljada maraka, te zabranom igranja od tri do pet utakmica na domaćem terenu, bez prisustva gledalaca.
Goran Kosorić, predsjednik Disciplinske komisije Saveza, kaže da do sada nije dobio informaciju o bilo kakvim dešavanjima na tribinama u Bijeljini, te da će o tome odlučivati naredne sedmice, ukoliko bude bilo kakvih prijava.
“Svi smo za to da fudbal bude kako treba, a ne kako ne treba. Borim se protiv primitivizma uvijek”, dodao je Kosorić.
Goran Janjić, direktor Fudbalskog kluba Radnik, za Detektor kaže da klub nije nadležan za disciplinske postupke, kao i da mu nije poznato šta se nalazi u izvještaju delegata Saveza sa ove utakmice.
“U nekom iščekivanju pozitivnog rezultata nisam se ni na koji način bavio šta se dešava na tribinama, nego jednostavno mi je bio fokus na rezultatu, pošto je to nama bila jako važna utakmica u borbi za opstanak. Tako da vam ne mogu ni potvrditi, ni negirati da li se to zaista desilo”, dodao je Janjić.
U istraživanju prije dvije godine Detektor je otkrio kako su članovi navijačke grupe iz Bijeljine koristili nacističke simbole iz Drugog svjetskog rata kao dio svojih navijačkih rekvizita, unatoč zabrani UEFA-e za isticanje takvih simbola na njihovim utakmicama. Iako su lica navijača zamagljena na fotografijama sa simbolima, Detektor je tada uspio otkriti identitete članova sa istetoviranim nacističkim obilježjima, a nakon objave istraživanja navijači iz Bijeljine su na tribinama isticali transparente kojim su vrijeđali medije.
Godinu dana kasnije ova navijačka grupa na utakmicama je isticala baner zloglasne ruske formacije “Espanola”, koja se bori u Ukrajini i čiji se članovi ugledaju na Arkanove “Tigrove”. Tada su dobili zahvalnicu ruske grupe, ali su odbili komentirati ovaj događaj za Detektor.
Unatoč ovim incidentima, Janjić ističe da klub generalno ima dobre odnose sa navijačkom grupom, te da imaju neki vid saradnje i dogovora da štite interese kluba i da navijanje bude usklađeno sa pravilima.
“Ako se nekad napravi neki izlet, kako da vam objasnim, to su sad neke sive zone u kojima ono kad imaš dijete koje voliš, onda mu opraštaš greške”, navodi direktor kluba.
Pojašnjava da od navijača zahtijevaju samo da u svakom trenutku poštuju protivnika. Ako se, dodaje, desi nekad neka druga vrsta ponašanja, onda imaju modele kako da utiču na saradnju sa navijačima, ali da nisu striktni u iskazivanju emocija.
“Kada je u pitanju iskazivanje nekih emocija, koje neko doživljava patriotskim, neko nacionalistički, ja se tu zaista ne miješam u lični stav bilo koga”, pojašnjava Janjić.
Na posljednjoj utakmici, uz prepoznatljive transparente i zastave sa simbolima ove navijačke grupe, na tribinima su istanuta i obilježja njihovih prijateljskih organizacija “Hrabro za Kosmet” i “Serbia Division”.
Upravo na Telegram kanalu “Serbia Division” objavljen je video slavlja bijeljinskih navijača, na kojem je moguće čuti i veličanje ratnog zločinca Ratka Mladića. U opisu videa stoji “Genocidna tvorevina”.
“Serbia Division” jedna je od brojnih grupa na društvenoj mreži Telegram, koje promoviraju različite desničarske ili proruske poruke. Članovi grupe predstavljaju se kao srpski nacionalisti, a njihove objave pokazuju kako su jako često gosti brojnih desničarskih grupa širom Evrope s kojima ostvaruju određenu vrstu saradnje. Promoviraju anti-LGBT i anti-NATO narative, a važan dio njihovog rada, kako navode, jeste i antikomunistička borba.
Najmanje jednom učestvovali su u postavljanju postera sa likom Ratka Mladića na kojima je ispisano “Heroj”, a na njihovom kanalu moguće je kupiti i dukserice s natpisom “Ratko Mladić heroj”.
Članovi navijačke grupe “Incident”, navijači “Radnika” iz Bijeljine, kratko su odgovorili na upit putem Facebooka da ne žele komentarisati događaj.