Komisija vještaka medicinske struke je u novembru prošle godine u svome nalazu i mišljenju konstatovala da je kompromitovana sposobnost Đukića za praćenje ročišta, potvrdio je za Detektor advokat Milorad Konstantinović. On navodi da je očekivanje vještaka iz novembra prošle godine da će njegovo zdravstveno stanje biti takvo u naredne dvije godine, za kada su predložili da se ponovo vještači.
“Ovaj nalaz je rađen na zahtjev Višeg suda u Beogradu. Sud je odredio vještačenje pošto smo mi više godina isticali da on nije u stanju da prati suđenje. Vidjet ćemo šta će dalje biti. Koliko sam čuo, predsjednica Sudskog vijeća u ovome predmetu se promijenila“, rekao je Konstantinović.
Iz Višeg suda u Beogradu, gdje se deset godina vodi postupak za preuzimanje Đukićeve kazne zatvora za zločin na Kapiji, nisu odgovorili na upit Detektora.
Iz Ministarstva pravde BiH naveli su za Detektor da osuđeni Đukić, prema obavještenju Ministarstva pravde Republike Srbije, nije pristupio na više zakazanih ročišta iz razloga navodno lošeg zdravstvenog stanja, a o čemu je osuđeni Višem sudu u Beogradu dostavio odgovarajuću medicinsku dokumentaciju.
“Nakon toga ovo ministarstvo, i pored zahtjeva za informacijom o stanju predmeta, od mjerodavnih tijela Republike Srbije nije dobijalo nikakvu povratnu informaciju”, stoji u odgovoru Ministarstva pravde BiH.
Iz Suda BiH kažu da ovaj sud nema niti je imao uvid u pojedinosti postupka koji se vodi u Republici Srbiji, a povodom zamolnice za preuzimanje izvršenja kazne zatvora nad osuđenim Đukićem, niti su Sudu dostavljene informacije o njegovom ishodu.
Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR), smatra da je jasno i indikativan način na koji se odugovlači sudski proces protiv Đukića, kao i da to govori o jednoj strategiji, državnoj politici, koja praktično onemogućava sud da radi svoj dio posla.
“Posebno imajući u vidu da je na početku, negdje ili pred sam postupak suđenja 2016. godine, vršeno vještačenje na vojnom poligonu u Nikincima, koji je bio jasan znak da je jedan aparat države – posebno vojska, upregnuta da odbrani Novaka, a ne da mu zaista pravično sudi i potvrdi postojeću presudu iz druge zemlje“, kaže Milosavljević.
Prema njegovim riječima, “ponašanje suda u tom postupku je u sklopu jedne strategije poricanja ratnih zločina koji se ovdje odnosi na tuzlansku Kapiju“.
“Mislim da bi najadekvatnija mjera bila da sud zatraži neku drugu vrstu vještačenja od druge ustanove koja je nadležna da provjeri njegovo zdravstveno stanje. Jer to je sada još jedna potvrda apsurdne situacije – da 30 godina nakon zločina na Kapiji imamo čovjeka koji je osuđen u jednoj zemlji prije više od deset godina, a da vještačenje i cijeli postupak potvrde te presude traje jednu deceniju, i to je sramotno za pravosuđe u Srbiji“, ističe Milosavljević i dodaje da će mladi iz Srbije i ove godine biti u Tuzli, gdje će obilježiti 30. godišnjicu od zločina na Kapiji.
Majka najmlađe žrtve zločina za koji je osuđen Đukić za Detektor je rekla da je strašna činjenica za porodice ubijenih da se čovjek koji je osuđen ne nalazi u zatvoru, nego je prebjegao.
“Više i ne razmišljam o tome i meni apsolutno ništa ne znači, jer ja ne mogu da vratim Sandra, a to mi je najteže“, kazala je Irena Mujačić, majka dvoipogodišnjeg Sandra Kalesića.
Đukić je pred Sudom BiH 2014. godine proglašen krivim da je, kao komandant Taktičke grupe “Ozren” Vojske Republike Srpske (VRS), 25. maja 1995. naredio artiljerijskom vodu da iz topova granatira grad Tuzlu, usljed čega je došlo do masakra na Kapiji, kada je ubijeno više od 70 osoba, većinom mladih ljudi.
U februaru 2014. on je pušten iz zatvora nakon što je Ustavni sud BiH – zbog pogrešne primjene zakona – ukinuo presudu kojom je bio osuđen na 25 godina zatvora. Sud BiH je u junu 2014. Đukiću smanjio kaznu na 20 godina, a njegov branilac je nekoliko dana kasnije obavijestio da je osuđeni na liječenju u Srbiji.
Potjernica za Đukićem raspisana je u oktobru 2014. godine jer se nije odazvao pozivu za izvršenje kazne, nakon čega je od Srbije zatraženo preuzimanje presude.
Viši sud u Beogradu je nekoliko puta odgađao ročište na kojem je trebalo biti razmatrano preuzimanje izvršenja 20-godišnje zatvorske kazne.
S obzirom na to da je Đukić srpski državljanin, on nije izručen Bosni i Hercegovini koja je zbog ovoga zatražila od Srbije da preuzme izvršenje presude, u skladu sa sporazumom o pravnoj pomoći koji su ove dvije države potpisale.
Detektor je ranije pisao da su medicinski stručnjaci zaključili da je Đukiću potrebno psihijatrijsko liječenje, te da se on ne osjeća dovoljno dobro da prisustvuje ročištima u Srbiji do septembra 2021. godine.