Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Pavlović je proglašen krivim jer je postavio plakat Ratka Mladića, koji je presudom međunarodnog suda osuđen za genocid i druge ratne zločine, i Milorada Dodika, te navedenim djelom bio svjestan da veliča ratnog zločinca kao i da takvo postupanje može izazvati strah i nesigurnost kod stanovništva.

Proglašen je krivim i da je odobrio i pokušao opravdati genocid u Srebrenici na način da je organizovao održavanje skupa u Bratunucu 11. jula 2023., za koji je izradio plakate na kojim je bilo ispisano “11. juli – dan oslobođenja Srebrenice, hvala Vojsci Republike Srpske”.

Sud je Pavlovića za prvu tačku optužnice osudio na dvije godine i dva mjeseca zatvora, a za drugu tačnu na 10 mjeseci zatvora. Kazna je objedinjena te je Pavlović osuđen jedinstvenom kaznom zatvora na dvije i po godine.

“Do današnjeg dana na teritoriji BiH nije donesena presuda za negiranje genocida i veličanje raznih zločina, uprkos činjenici da je negiranje sveprisutno i na djelu, kako nas o tome informišu mediji”, rekao je predsjedavajući Sudskog vijeća Goran Radević i dodao da u entitetskim i kantonalnim krivičnim zakonima postoje odredbe koje zabranjuju negiranje ratnih zločina.

Sudija Radević je rekao da Sud smatra da ova presuda predstavlja važnu prekretnicu u suzbijanju prakse negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.

“Istina o Srebrenici i presuda Ratku Mladiću je pravna i historijska činjenica, a negiranje genocida nije samo neprihvatljivo, nego i zakonom kažnjiv akt”, rekao je Radević.

Kazao je da presuda nije donesena protiv jednog naroda ili entiteta nego protiv “neodgovornog pojedinca”, te da je presuda obaveza pravne države i minimum koji demokratsko društvo duguje žrtvama i preživjelim.

Sud je utvrdio da je Pavlović bio svjestan da je Ratko Mladić osuđeni ratni zločinac te, bez obzira na to, odlučio javno izložiti njegov lik. Vijeće je utvrdilo da se na postavljenom transparentu nalazio lik Ratka Mladića i Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, a na kojem je bila ispisana poruka “Srećan rođendan, živi i zdravi bili”.

Radević je rekao da su svjedoci potvrdili da su vidjeli transparent, što je kod njih izazvalo osjećaj straha i nesigurnosti kap pripadnika bošnjačke nacionalnosti, posebno povratnika.

Pavlović je, kako je rečeno, odobrio i pokušao opravdati genocid u Srebrenici, a Sud je cijenio dokaz Tužilaštva – videosnimak Mladićevog ulaska u Srebrenicu koji je smatra oslobođenom, a isti opis koristio je i Pavlović kada je lijepio plakate na kojima je pisalo “11. juli –  dan oslobođenja Srebrenice, hvala Vojsci Republike Srpske”.

“To predstavlja grubo negiranje genocida i rehabilitaciju zločina, što je neprihvatljivo istini”, naveo je Radević.

Sud je ustanovio da je skup izazvao posljedice kod pripadnika bošnjačkog naroda te se pozvao na iskaze svjedoka koji su rekli da je veliki broj Bošnjaka na tom području bio uznemiren i da je događaj izazvao strah i ugroženost kod njih.

Da je Pavlović bio svjestan posljedica koje može izazvati održavanje ovakvog skupa, Sud je cijenio i činjenicu da je komandir policije u Bratuncu obavio razgovor s Pavlovićem i upozorio ga da ima potpunu odgovornost za skup.

“Sud je u donošenju presude morao uzeti u obzir i društvenu klimu o relativizaciji zločina, negiranju genocida, jačanju nacionalne netrpeljivosti, izjednačavanju žrtve i dželata”, kazao je Radević u obrazloženju presude i dodao da su ovaki akti mogli za posljedicu imati raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti.

Sudija Radević je istakao da se ovom presudom šalje poruka da se krivično djelo mržnje, negiranje genocida i veličanje ratnih zločina ne može rehabilitovati kroz slobodu govora.

“Sloboda izražavanja ne može biti opravdanje za negiranje genocida i ratnih zločina”, rekao je predsjedavajući Sudskog vijeća te naveo da kažnjavanje nije osvetnički čin i da pravda ne poznaje zaborav.

Na kraju je pozvao nadležne policijske i sigurnosne agencije, a posebno Tužilaštvo BiH, da efikasnije rade na procesuiranju ovog krivičnog djela.

Rješenjem Suda, Pavlović je dužan nakoknadiiti sudske troškove.

Izricanju presude nisu prisustvivali Pavlović i njegov branilac.

Na ovu presudu je dozvoljena žlaba Apelacionom vijeću Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac
Polaganjem cvijeća, formiranjem kolone, te prigodnim vjerskim programom u subotu 24. maja će biti obilježena 33. godišnjica napada na Kozarac kod Prijedora.