Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na događaju u Banjoj Luci nosili su veliki broj zastava srpskih, ruskih, kao i bivših država Jugoslavije i Sovjetskog saveza.

Zora Kojić iz Banjaluke kazala je da je u ratu izgubila dedu, te da svake godne dolazi na ovo obilježavanje.

“Moramo se sjećati svih poginulih. Svi narodi Bosne i Hercegovine su učestvovali u Narodno-oslobodilačkoj borbi i hvala Bogu da su nas oslobodili od fašizma”, kazala je Kojićeva.

Za razliku od prethodnih godina, na današnjoj manifestaciji nije bilo Milorada Dodika, Željke Cvijanović i Nenada Stevandića, koji se danas nalaze u Moskvi na centralnoj proslavi Dana pobjede, odnosno na vojnoj paradi.

Besmrtni puk u Banjoj Luci. Foto: Detektor

Marš je održan od Parka Petar Kočić do Trga palih boraca, gdje se nalazi spomenik borcima iz Drugog svjetskog rata, te izložene biste 21 narodnog heroja.

Na Marš je pod velikim mjerama obezbjeđenja došao premijer Republike Srpske Radovan Višković, protiv kojeg je Sud BiH raspisao potjernicu zbog neodazivanja na poziv Tužilaštva.

“Ovo je veliki dan velike pobjede i trebali bi mi potomci, da se zapitamo kako bi današnji svijet bio da nacizam nije poražen. U toj borbi je srpski narod, zajedno sa ruskim narodom, podnio najveću žrtvu, htjeli to neki priznati ili ne, i imali doprinos da Sovjetski savez lakše dočeka neke udare jer je na prostoru bivše Jugoslavije zbog te borbe bio vezan veliki dio nacističkih jedinica”, rekao je Višković.

Marš je način obilježavanja pobjede u Drugom svjetskom ratu koji je osmišljen i pokrenut u Rusiji te se obilježava tek u posljednjoj deceniji. Ovaj način obilježavanja kritikuju u Evropi zbog umanjivanja zasluga zapadnih saveznika u Drugom svjetskom ratu i pridavanja zasluga za oslobođenje Evrope gotovo isključivo Crvenoj armiji.

Besmrtni puk u Banjoj Luci. Foto: Detektor

Tokom svog govora Višković je ponovio poruke kakve su se mogle čuti i na trgu u Moskvi.

“Danas se šalju poruke koje su se mogle čuti i 40-ih godina. Danas se prijeti ako se nađete na proslavi Dana pobjede nad fašizmom u Rusku federaciju u Moskvu, to će vam neko zabraniti. Zabranjuju se preleti državnika preko određenih teritorija samo da bi se onemogućili da dođu na obilježavanje 80 godina pobjede nad fašizmom”, dodao je Višković.

Slovačkom predsjedniku Robertu Fici i srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću bili su otežani preleti nekih zemalja Evropske unije prema Moskvi zbog kritika da svojim prisustvom podržavaju rusku invaziju na Ukrajinu.

Za razliku od prethodnih godina, na proslavi u Banjaluci nije bilo ambasadora Ruske federacije Igora Kalabuhova, ali je učestvovala delegacija ambasade koja je položila svijeće na spomenik.

Prisutni su bili i predstavnici ruske moto grupe Noćni vukovi, koji se nalaze pod sankcijama SAD i EU zbog povezanosti s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.

Besmrtni puk u Banjoj Luci. Foto: Detektor

U ime organizatora okupljenim se obratio predstavnik SUBNOR-a RS-a Slobodan Šobić.

“Vaš dolazak znači da nismo zaboravili one koji su pali za slobodu. Godišnjice poput ove su tu da podsjete koliko smo veliki bili i da zlo ne smije da se ponovi”, rekao je Šobić.

Prema njegovim riječima, 9.maja 1945. svi narodi širom svijeta dobili su informaciju da je palo najveće zlo u istoriji čovječanstva, te ponovio da je tadašnji SSSR podnio najveću žrtvu od sila pobjednica.

Dodao je i da je veliki doprinos dao antifašistički pokret u Jugoslaviji koji je razbio više od 30 divizija fašista.

“Banjaluka je imala prije Drugog svjetskog rata 25.000 stanovnika. Preko 70 odsto stanovnistva Banjaluke vezalo se za antifašistički pokret. Imala je 21 narodnog heroja čije su biste izložene ovdje”, rekao je Šobić.

Marš besmrtnog puka se u Banjaluci održava od 2017.godine. Ove godine najavljen je u na Palama, Trebinju i Srpcu.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve