Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Hajrudin Hodžić je rekao da je s optuženima Dževadom Avdičevićem i Izetom Ikanovićem početkom rata djelovao s jedinicama na području koje je pokrivala Teritorijalna odbrana opštine Zvornik, da bi se početkom juna vratili u Teočak.

Jedinice u Teočaku, kako je rekao, formirane su nakon pokušaja prodora koridora jer se ovaj grad nalazio u okruženju. Formirano je pet bataljona, a Avdičević je, prema riječima svjedoka, došao za komandanta brigade nakon smrti komandanta Hajrudina Mešića. Svjedok je dodao da je on bio postavljen načelnika službe za informisanje u brigadi.

“Ništa nismo imali direktno iz komande brigade. Morao sam da nađem prostorije, ljude, opremu, kako bismo mogli da radimo, snimamo i šaljemo izvještaje za Sarajevo. Sjedište nam je bilo u centru Teočaka“, prisjetio se svjedok.

Hodžić je rekao da je komanda brigade bila u Herama u srpskim kućama, gdje su bili i drugi objekti, poput kuhinje, magacina i saniteta. Rekao je da je jednu kuću koristila Vojna policija, navodeći da je ispred razgovarao s ratnim zarobljenikom Ljubanom.

“Moja ekipa je išla da snima kada ga je interventna jedinica uhapsila. Kada smo pričali, rekao mi je da je sve uredu, da mu ne fali ništa. Tokom razmjene pred srpskim vojnicima sam ga pitao: ‘De mi otvoreno reci jesu te tukli?’ Rekao mi je da ga je jedan momak udario dva puta nogom i to je sve“, ispričao je svjedok, navodeći da je bio na više razmjena, pa se ne sjeća kada se to desilo.

Upitan od događajima na Banj Brdu 1993. godine, svjedok je rekao da je čuo od vojske da je zarobljeno deset vojnika koji su prebačeni za Tuzlu. Ispričao je kako je zatvorenik zvani Budo završio u Herama. Na upit šta se desilo s ovim zatvorenikom, svjedok je rekao da mu nije poznato.

Govoreći o događajima tokom akcije oslobađanja Visoke glavice, svjedok je ispričao kako je tuzlanska jedinica zarobila jednog vojnika koji je od straha da će ga ubiti odbio da primi pomoć doktora jer je bio ranjen.

Hodžić je naveo da je sa Avdičevićem bio na dogovoru za razmjenu s predstavnicima Vojske Republike Srpske za mrtve iz Lokanja. Objasnio je da je brigada bila podređena Četvrtoj operativnoj grupi, kojom je komandovao Muharem Efendić, da bi kasnije prešla pod Petu operativnu grupu.

Dževad Avdičević, Ahmed Hadžajlić i Izet Ikanović su optuženi za zlostavljanje trojice zarobljenih pripadnika Vojske Republike Srpske u Rastošnici, kao i strijeljanje dvojice po prijekom sudu. Prema optužnici, oni su bili na komandnim pozicijama u Armiji BiH na području Teočaka i Kalesije.

Suđenje se nastavlja 30. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Nešković Zoran i ostali: Dokazi na kojima se ne može zasnivati presuda
Odbrana Nenada Ujića, optuženog za zločine na području Rogatice, ukazala je u završnoj riječi na iskaze svjedoka na kojima se, kako smatra, ne može zasnivati osuđujuća presuda.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama