Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Punomoćnik Cvijetin Adamović je u završnom izlaganju naveo da je Perić tokom postupka u pritvoru i kućnom pritvoru proveo 345 dana, zbog čega je bio spriječen da zarađuje dnevnice kojima je obezbjeđivao egzistenciju sebi i svojoj tada maloljetnoj kćerki. Objasnio je da je Perić prije sudskog postupka svakodnevno obavljao poljoprivredne poslove komšijama, kako je rekao, svojom snagom i traktorom.

“Nema ni radnog vremena, ni dana u nedelji kada se ne radi“, rekao je Adamović, te zatražio da BiH isplati naknadu štete u iznosu od 22.815 KM, zateznu kamatu i naknadu sudskih troškova.

Pomoćnik pravobranioca BiH Mladen Draganić je rekao da smatra da je tužbeni zahtjev neosnovan, jer nije poznato koje je poslove obavljao i u kojem obimu.

“Nakon svih dokaza provedenih u postupku, ta činjenica ostala je potpuno nedokazana“, naveo je Draganić.

Obrazložio je da se tužbeni zahtjev zasniva na nalazu i mišljenju ekonomskog vještaka čija metodologija množenja prosječne dnevnice sa brojem dana provedenih pod mjerama zabrane ne daje odgovor na pitanja tužene. Draganić je naveo da se postavlja i pitanje drugih troškova koje je Perić mogao imati – gorivo i amortizacija, s obzirom na to da je koristio vlastiti traktor, a na koja, kako je rekao, tokom dokaznog postupka nije odgovoreno.

Perić je, nakon oslobađajuće presude za ratni zločin u selu Lokanj kod Zvornika 1992., tužio BiH zbog naknade nematerijalne štete za izazivanje duševne boli i patnji nastalih hapšenjem, mjerama zabrane, te samim postupkom suđenja.

Ranije je Apelaciono odjeljenje donijelo presudu kojom je djelimično potvrđena prvostepena presuda u dijelu u kojem je odlučeno o naknadi nematerijalne štete, a u dijelu koji se odnosi na odluku o materijalnoj šteti odlučeno je da se vodi ponovljeni postupak.

Adamović je prije završne riječi uložio materijalne dokaze iz prethodnog postupka, zapisnike Perićevog saslušanja te ekonomskog vještaka.

Sud će odluku po Perićevoj tužbi donijeti naknadno.

 

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović