Tužilac Oleg Čavka je pročitao optužnicu koja Ibrahimovića tereti da je u augustu 1992. godine, u svojstvu načelnika krim-službe Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Livno, kao načelnik Operativne djelatnosti te policije, te kao komandant službe sigurnosti 11. bojne Vojne policije HVO-a, počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva zatvaranjem, mučenjem, premlaćivanjem i drugim nečovječnim postupcima prema civilima srpske nacionalnosti zatočenim u prostorijama Osnovne škole “Ivan Goran Kovačić”, koja je korištena kao logor.
Optužnica tereti Ibrahimovića za dovođenje civila u posebnu prostoriju za salušavanje, gdje su bili pretučeni, a sudi mu se i za mučenja civila koja su činili njemu podređeni pripadnici Vojne policije bez njegovog prisustva.
Aleksandar Radeta je posvjedočio da su njegovi roditelji zatočeni u prostorijama nekadašnje osnovne škole. Prema Radetinim saznanjima, u augustu 1992. je policija kamionima pokupila Srbe koji su živjeli na području Livna, a njegovi roditelji su tada imali više od 50 godina.
U školi su, kako je rekao svjedok, bili zatvoreni sa oko 200 civila, koji su spavali na podu i dobivali po koricu hljeba. Radeta je naveo da njegove roditelje niko nije tukao, ali su svjedočili premlaćivanju drugih zatvorenika i vidjeli im modrice na tijelima.
Svjedok Davor Vujivan je ispričao da je od juna do septembra 1992. u sastavu Vojne policije HVO-a, čiji je on bio pripadnik, postojala krim-služba.
Vujivanu, kako je rekao, nije poznato da je bilo privođenja civila iz njihovih kuća, već su ih pozivali na informativne razgovore zbog posjedovanja oružja. Kazao je da je i njegov zadatak bio da im uruči usmeni poziv, te bi im rekao da se u prostorijama škole jave u kadrovsko-pravnu službu, koja je bila krim-služba u nastajanju.
Svjedok je kazao da ne zna koliko dugo su civili bili zadržavani u sportskoj sali, te da on nije ulazio tamo i nije čuo šta se dešavalo. Zatvorenike koje je poznavao, kako je rekao, nije pitao o njihovim iskustvima.
Ibrahimovićevoj Odbrani je Vujivan kazao da ne zna ko je naredio zatvaranje civila. Braniocu Merisu Ćati je svjedok negirao da je bio u kadrovsko-pravnoj službi i rekao je kako je bilo govora da pređe tamo na obuku, na šta nije pristao.
Na pitanje optuženog, Vujivan je kazao da je kadrovska služba formirana između jula i septembra, te je, na pitanje o njegovoj dužnosti u tom periodu, ponovio da je bilo govora da se pomogne toj službi, ali se to njemu nije sviđalo pa se vratio u vod.
Svjedok Borislav Salapić je rekao da je bio pripadnik voda koji se kasnije transformisao u Vojnu policiju. Salapić je naveo da je u prostoriju, u kojoj je bilo zatvoreno oko stotinu civila, provirio nekoliko puta te da nije vidio tragove zlostavljanja. Nakon što je kazao da ne zna ništa o uslovima u prostoriji, tužilac Čavka je pročitao izjavu s ranijeg saslušanja u kojoj je svjedok uslove u toj prostoriji opisao riječima: “Ne daj Bože doživjeti to”, što je Salapić potvrdio.
Nakon pročitanog iskaza s ranijeg saslušanja, svjedok je potvrdio da je Muhamed Ibrahimović dolazio u prostorije gdje su bili zatvorenici.
U unakrsnom ispitivanju Salapić je, između ostalog, rekao da u Vojnoj policiji u početku nije bila jasna organizacija s jasno određenim komandantima, a optuženom je potvrdio da po pristupanju u Vojnu policiju nije imao obuku niti je bio upoznat s pravilnikom o radu.
Pročitane su izjave pet preminulih svjedoka, među kojima je i iskaz Stojana Laganina u kojem je ispričao da je zatvoren i odvođen kod Ibrahimovića na ispitivanje, gdje je bio tučen. Jednom prilikom, pročitano je iz izjave, od dobijenih batina je pao i oborio Ibrahimovićevu kafu, pa su ga tukli još više.
Borko Pažin je, prema navodima iz zapisnika o saslušanju, bio 183 dana u logoru. Pročitano je da, prema svjedokovim saznanjima, nije bilo silovanja, a “ubijeno je 86 ljudi srpske nacionalnosti”.
Pročitana je i izjava Zorke Crnogorac, koja je kao zatvorenica u školi svjedočila stanju u kakvom su se civili vraćali nakon ispitivanja.
“Bili su vidno pretučeni, a neki su i krvarili”, pročitano je iz izjave Crnogorac.
Ranije je u uvodnom izlaganju tužilac Čavka naveo da je iz presude Suda BiH u predmetu “Zdenko Andabak” izveden zaključak da je za djela koja su mu se stavljala na teret odgovoran Muhamed Ibrahimović.
Branilac Ćato je kazao kako je Odbrana mišljenja da se ovaj postupak trebao voditi zajedno sa Andabakom, koji je bio neposredno nadređeni Ibrahimoviću, te je naveo da je većina svjedoka već saslušana u tom predmetu.
“Odbrana je mišljenja da ćemo uvjeriti Sud da moj branjenik nije imao efektivnu kontrolu nad desetinama nepoznatih policajaca”, rekao je Ćato u uvodnom izlaganju.
Andabak je pravomoćnom presudom oslobođen optužbe za zločine u Livnu 1992. godine.
Nastavak suđenja je zakazan za sutra.