Sudija Halil Lagumdžija zamijenio je na mjestu predsjedavajućeg Vijeća Vesnu Jesenković, navodeći da se tokom protekla više od dva mjeseca upoznao sa izvedenim dokazima. Tužilac Tarik Crnkić saglasio se da se preuzmu dosadašnji dokazi, dok su pojedine Odbrane zatražile da se preslušaju iskazi nekoliko svjedoka.
“Odbrana je dovedena u nezgodnu situaciju. Nikome nije u interesu da sve ovo kreće iznova. Ovo je druga izmjena, jednom smo imali izmjenu člana Vijeća, a sada predsjednika Vijeća”, kazala je braniteljica Tatjana Vasić.
Navela je da je 80 posto svjedoka bilo na opšte okolnosti i da se ne protivi njihovom preuzimanju, ali da predlaže da se preslušaju snimci svjedočenja tri ili četiri svjedoka koji se odnose na direktne inkriminacije iz optužnice.
Lagumdžija je nakon konsultacija sa članovima Vijeća odbio taj prijedlog, naglasivši da je preslušao sve iskaze svjedoka.
Za zločine u Bosanskom Novom optuženi su Simo Ličina, Nedeljko Pilipović, Žarko Kalinić, Miro Bosančić te Bogdan, Žarko i Jovan Grab. Na teret su im stavljena ubistva, prisilni nestanak i nečovječno postupanje. Prema optužnici, oni su – u svojstvu pripadnika voda Vojne policije Lake novogradske brigade Vojske Republike Srpske – zatočenicima u Vatrogasnom domu nanosili velike patnje u periodu od maja 1992. pa do kraja marta 1993. godine.
U nastavku suđenja Tužilaštvo je uložilo materijalne dokaze, uključujući odluke Autonomne regije Krajina i drugih organa Srpske Republike BiH, s ciljem dokazivanja širokog i sistematskog napada.
“Donesena je odluka da se mogu iseljavati samo žene, djeca i starci. To je na okolnosti masovnog zatvaranja muškaraca”, rekao je Crnkić.
Odbrane su prigovorile na relevantnost, a tužilac Crnkić je kazao da dokazuje da je Autonomna regija Krajina planirala napad.
U spis je uložen set borbenih izvještaja, a tužilac je napomenuo da su mnogi svjedoci govorili šta se dešavalo u Vatrogasnom domu poslije borbenih dejstava. Braniteljica Vasić je rekla da dio dokaza nema veze sa jedinicom kojoj su pripadali optuženi, kao ni mjestom ni vremenskim okvirom optužnice.
Crnkić je uvrstio u dokaze službene zabilješke iz januara 1993. koje se, kako je objasnio tužilac, odnose na informativni razgovor sa većim brojem lica u vezi sa incidentom koji se dogodio, a koje je sačinio optuženi Pilipović kao vodnik u Vojnoj policiji. Vasić je kazala da se ne može izjasniti jer ne zna da li se zabilješke ulažu kao dokaz da je istraga sprovedena ili zbog sadržaja iskaza svjedoka.
Među dokazima je i dokumentacija u vezi sa samoubistvom jednog lica, kao i postupcima koji su vođeni a u kojima je deset nestalih osoba proglašeno umrlim. Posljednji set dokaza odnosi se na dokumentaciju o pripadnosti optuženih vojnim formacijama.
Nastavak suđenja zakazan je za 8. maj.