Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ninoslav Šarenac je posvjedočio da je imao 19 godina kada je, 9. jula 1992., Hajrudin Halilović zvani Mrčo sa dva nepoznata lica pretresao njegovu porodičnu kuću i tražio naoružanje, koje su predali ranije, kada mu je brat i odveden u kasarnu “Ahmet Fetahagić”. Potom su, na dan pretresa, rekao je svjedok, odvedeni i on i njegov otac.

Pri dovođenju u kasarnu, kako je naveo svjedok, istog dana je sa ocem i bratom pozvan kod Halilovića u kancelariju, u kojoj su bila još dva tada njemu nepoznata lica. Kazao je da je Halilović kod oca pronašao tablete za srce i bacio ih, a kasnije mu ih je Zijad Kadrić vratio.

Svjedok je ispričao da ih je Halilović pitao gdje ima još naoružanja, nakon čega je njega odvojio nekoliko metara ispred oca i brata.

“Tu je počela tortura”, rekao je Ninoslav Šarenac i objasnio da ga je Halilović tukao pesnicama, držalicom od krampe i vojničkim čizmama na nogama.

Tada je, kako je kazao svjedok, ocu pozlilo dok je to gledao, a potom su tukli oca, pa brata, dok bi ostala dvojica koje u tom trenutku nisu tukli, bila primorana da to gledaju. Otac je, ispričao je Šarenac, pušten nakon 17 dana jer mu je Halilović iznuđivao novac, zbog čega je prodao dio porodične imovine.

Zijad Kadrić, Hajrudin Halilović zvani Mrčo, Asim Hamzić, Miralem Čengić, Samir Selimović zvani Domac i Amir Murtić su optuženi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u prostorijama Policijske stanice Visoko, Teritorijalne odbrane Gračanica te u zatočeničkom objektu-logoru koji se nalazio u kasarni “Ahmet Fetahagić”.

Halilovićevoj Odbrani je svjedok potvrdio da po izlasku iz logora nije posjetio ljekara te da ne posjeduje medicinsku dokumentaciju. Naveo je da su Amir Murtić i Miralem Čengić dvije osobe koje su bile sa Halilovićem u kancelariji. Na pitanje Odbrane Murtića, svjedok je kazao da njih spominje prvi put jer ga ranije niko za to nije pitao.

Svjedok Ratko Šarenac je ispričao kako su 20. juna 1992. pripadnici Teritorijalne odbrane počeli pretresati srpske kuće i tražiti naoružanje, koje su ranije predali. Tog dana je pet Šarenaca odvedeno u kasarnu “Ahmet Fetahagić”, rekao je svjedok.

“Jedanaest mjeseci sam bio u logoru”, kazao je svjedok.

Ratko Šarenac je posvjedočio da je jedan od zatvorenika bio Jovo Ljepić, kojeg je Hajrudin Halilović tukao drškom od metle tražeći mu oružje. Svjedok je objasnio da je na zidu vidio krv s Ljepićeve glave, a da zna da se radi o Haliloviću jer je jedne prilike, kad je čuo kako u kancelariji tuče zatvorenike, pitao stražara o kome se radi, te zabilježio Halilovićevo ime. Hajrudina Halilovića svjedok je opisao kao crnog, “s benom na čelu”, te je potvrdio da ga je prepoznao na ranijem saslušanju.

Suđenje se nastavlja 16. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Peulići i Đurić: Vidio zarobljenike na Babanovcu s Vojnom policijom
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se grupe ljudi koja je 1992. dovedena na Babanovac, a s kojima je bila Vojna policija.
Pudar: Zatražena kazna i vraćanje nezakonito prisvojenog novca
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi zatražilo kaznu za Dejana Pudara, koji se tereti za pronevjeru novca Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), te da vrati iznos od 273.418 maraka koji je nezakonito prisvojio.
Stanić i ostali: Udarci drvetom po glavi
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu