Srijeda, 2 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Žalba je uložena zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, povrede Krivičnog zakona, pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, te zbog odluke o krivičnopravnoj sankciji, potvrđeno je za Detektor.

Kapićeva braniteljica Lejla Babić kaže kako se suština žalbenih navoda ogleda u tome da Kapiću nije predočena pravna kvalifikacija krivičnog djela terorizma, odnosno da on nije bio upoznat o prirodi krivičnog djela koje mu je stavljeno na teret. Prigovorila je na zakonitost pribavljanja dokaza, a smatra da vještačenje nije urađeno u skladu s odredbama Zakona o krivičnom postupku.

“Dva puta je vršena radnja pretresanja, od čega je drugi put nezakonito. Radnje koje su Kapiću stavljene na teret ne predstavljaju bitne elemente krivičnog djela terorizma. Sud je sve dokaze cijenio isključivo na štetu, nijedan u korist mog branjenika, pa ni da nalaz i mišljenje vještaka nije cijenio kao tezu odbrane, a u kontekstu nepostojanja bitnih elemenata krivičnog djela terorizma, nego samo kao olakšavajuću okolnost”, ističe Babić.

U žalbi, u koju su novinari Detektora imali uvid, navodi se “da se uvidom u zapisnike o ispitivanju može jasno zaključiti da je tada osumnjičeni Kapić saslušan samo na početku istrage, kada je lišen slobode”. U žalbi se navodi da je nakon provedene istrage i pribavljanja svih dokaza, a prije podizanja optužnice, Mirza Kapić morao biti saslušan.

Odbrana je u žalbi predložila da Apelaciono odjeljenje Suda BiH preinači presudu i donese odluku kojom se optužba odbija i optuženi oslobađa, ili ukine prvostepenu presudu i zakaže novo suđenje.

Kapić je u februaru osuđen na četiri godine i šest mjeseci zatvora za planiranje terorističkog napada na džamiju “Bosna” u Zenici. Proglašen je krivim da je sredinom 2023. godine – s ciljem ozbiljnog zastrašivanja stanovništva i destabilizacije društva, s njemu poznatim licima, koristeći internet aplikacije Telegram i Trema – dogovarao i planirao napad na džamiju. U kaznu mu je uračunato vrijeme provedeno u pritvoru, a izrečena mu je mjera sigurnosti psihijatrijskog liječenja, koja može trajati najduže do isteka izdržavanja kazne zatvora.

Iz Odbrane su se žalili na mjeru obaveznog psihijatrijskog liječenja, jer smatraju da je prestroga.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a