Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Oršolićeva braniteljica Senka Nožica je, među 40-ak materijalnih dokaza, predočila privremeno uputstvo za rad postrojbi Vojne policije HVO-a Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZHB). Dodala je da Vojna policija nije bila u liniji zapovijedanja komande 106. brigade.

Braniteljica je navela kako se iz predočenog uputstva za rad postrojbi Vojne policije HVO-a HZHB-a vidi ko koga imenuje i pod čijim naredbama se postupalo.

Među dokazima Oršolićeve Odbrane je i Narodni list HZHB-a u kojem je objavljena uredba o oružanim snagama HZHB-a donesena 17. oktobra 1992. godine. Nožica je kazala da su oružane snage imale vojnu policiju za uklanjanje krivičnih djela.

Nožica je rekla kako se iz zapovijedi 106. brigade svim postrojbama od 23. oktobra 1992. koju je donio optuženi Đuro Matuzović vidi da je akcija Vidovice-Kopanice završena tog dana te da je kompletno ljudstvo brigade bilo u pripravnosti, odnosno da su njeni pripadnici bili u kasarni ili na prvoj liniji.

Tužilac Milanko Kajganić je kazao da Odbrana nije pročitala da je Vojna policija odgovarala jedinicama kojima je pridružena.

Odbrana se osvrnula i na zapovijed glavnog stožera Vojne policije Orašje svim postrojbama ove formacije u kojoj se navodi da svi zapovjednici 16. novembra 1992. u 12 sati treba da dođu u Osnovnu školu Donja Mahala, i da u dokumentu dalje stoji da će se smatrati neregularnim formacijama svi oni koji se ne odazovu.

Nožica je navela da se iz zapovijedi od 24. novembra 1992. vidi da je 106. brigada bila jednaka svim drugim brigadama na ovom području. Ona je izvela dokaze koji se odnose na odvođenje zatvorenika iz vojnog zatvora Donja Mahala za potrebe radne jedinice na području Orašja. Izjavila je kako se iz dokaza vidi da je to bila interna stvar Vojne policije.

Oršolić je optužen sa Đurom Matuzovićem, Markom Dominkovićem, Josom Nedićem, Markom Blažanovićem, Matom i Antom Živkovićem, Stjepom Đurićem i Mirkom Jurićem za progon srpskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem, mučenjem, silovanjima i drugim nečovječnim radnjama počinjenim u Orašju.

Suđenje se nastavlja 9. aprila, kada će Odbrana Oršolića nastaviti sa izvođenjem dokaza.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”
Na suđenju za zločine na području Rogatice, svjedok Tužilaštva ispričao je da se 1992. sreo s optuženim Rajkom Kušićem u logoru "Rasadnik".
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama