Subota, 18 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Bošnjak Glizijan je izabrana za članicu VSTV-a BiH u junu 2023. godine, a ostavku je najavila prije dva dana, uz obrazloženje da su u pitanju privatni razlozi, a ne odluke i zakoni koje je donijela Narodna slupština Republike Srpske (NSRS), rekli su za Detektor nezvanično jedan bivši i jedan sadašnji član Vijeća.

Sutkinja Bošnjak Glizijan rođena je u Laktašima, a osnovnu i srednju školu završila je u Banjoj Luci, gdje je i diplomirala na Pravnom fakultetu. Bila je sutkinja Opštinskog suda za prekršaje u Banjoj Luci, zatim Osnovnog i Okružnog suda u ovom gradu. U Vrhovni sud Republike Srpske izabrana je 2018. godine, gdje i sada radi.

Nije odgovorila na pozive i poruke novinara Detektora, kao niti drugi članovi VSTV-a.

Vlada Republike Srpske je u ponedjeljak donijela uredbu prema kojoj se svi uposlenici Državnog suda, tužilaštva, SIPA-e i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća koji dolaze iz RS-a, do srijede trebaju povući iz tih institucija i preći u entitetske. Ukoliko ne žele, najavljene su sankcije i prijetnje.

Detektor je pisao da prijetnje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da će oduzeti privatnu imovinu tužiocima i sudijama iz ovog entiteta zaposlenim u državnim institucijama nemaju pravno uporište, ali da izazivaju zabrinutost u pravosudnoj zajednici, čiji predstavnici nisu spremni javno se suprotstaviti napadima.

NSRS nedavno je usvojila zakone kojima se, između ostalog, zabranjuje rad VSTV-a BiH na teritoriji RS-a što je kasnije Ustavni sud BiH privremeno stavio van snage. Nakon toga je Dodik najavio osnivanje republičkog VSTV-a.

Predsjednik VSTV-a BiH Sanin Bogunić nakon sjednice prije dva dana za medije je rekao da niko iz državnih pravosudnih institucija nije prešao niti izrazio želju da pređe u entitetske, nakon posljednjih odluka vlasti u Republici Srpskoj.

“Sve kolege iz Republike Srpske koje su dio Vijeća naravno da su jutros došle na sjednicu. Radimo, aktivni smo, sarađujemo, kao da se ništa ne dešava s te strane. Ja sam u kontaktu i s glavnim tužiocem i v.d. predsjednicom Suda. Niti jedna osoba ne postoji koja je izrazila želju, ili podnijela zahtjev za prelazak u neke druge institucije”, kazao je on tada.

Najčitanije
Saznajte više
Potpis ugovora o izgradnji gasovoda kroz RS bez odgovora na pitanja novinara
U Banjaluci je danas potpisan okvirni sporazum o projektovanju i izgradnji magistralnog gasovoda Šepak – Novi Grad, projekta vrijednog oko milijardu i 29 miliona konvertibilnih maraka, koji vlasti Republike Srpske predstavljaju kao jedan od ključnih energetskih poduhvata.
Zgrada Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Naredne sedmice zakazano iznošenje završnih riječi u tri predmeta
Pred Sudom BiH je tokom naredne sedmice zakazano iznošenje završnih riječi na suđenjima za ratne zločine počinjene u Prijedoru, Tesliću i Bosanskom Novom, dok će na suđenju Dragoljubu Kunarcu, optuženom za zločine u Foči, biti saslušan prvi svjedok Tužilaštva BiH.
Određen pritvor uposleniku Suda BiH zbog sumnje na krađu novca
Zatraženo određivanje mjera za Debevca i Mehmedagića