Srijeda, 19 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odlukom donesenom u petak, 7. marta, Ustavni sud BiH privremeno je van snage stavio Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, Zakon o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, Odluke o mjerama i zadacima proisteklim iz neustavnih odluka i postupaka vanustavnih institucija BiH i Zaključke klubova narodnih poslanika SNSD, NPS-DNS, DEMOS-SPS, SP i US u vezi sa Informacijom o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH, prihvativši zahtjev za donošenje prvremene mjere koji je podnio Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH.

Ustavni sud prihvatio je zahtjev za donošenje privremene mjere Kemala Ademovića, zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda BiH, te van snage stavio Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.

Zahtjevom za privremenu mjeru Denisa Zvizdića, predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH, van snage je stavljen Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske.

Podnošenje ovog zahtjeva stiglo je nakon što je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potpisao ukaz kojim se proglašava važećim Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, koji se odnosi na zabranu djelovanja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Državnog suda i tužilaštva, te Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.

Ovaj zakon dio je paketa četiri zakona koje su prošlog četvrtka usvojili poslanici Narodne skupštine Republike Srpske. Tog dana usvojen je Prijedlog zakona o VSTV-u Republike Srpske, kao i izmjene Krivičnog zakonika i Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u RS-u, takozvani zakon o stranim agentima.

Usvajanje zakona, ali i brojne druge zapaljive poruke kojima se poziva vraćanje na “izvorni Dayton”, jačanje institucija Republike Srpske i mirno razdruživanje bosanskohercegovačkih entiteta, stigli su nakon što je predsjednik tog entiteta Milorad Dodik prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog neizvršenja odluka visokog predstavnika.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
    Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
    Dodik i Stevandić poručili da će nastaviti s provođenjem zakona koje je donijela NSRS
    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić vratio se u Banjaluku iz Srbije iako je za njim te predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i premijerom entiteta Radovanom Viškovićem raspisana potjernica zbog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH za saslušanje. Jutros se s Dodikom sastao u Banjaluci, odakle su poručili da nastavljaju provoditi politike koje je usvojila Narodna skupština.
    Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku
    Potvrđena optužnica protiv Jure Čalušića za zločine u Odžaku