Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Državnog suda za Detektor su kratko potvrdili da je doneseno rješenje kojim se Dodiku, Stevandiću i Viškoviću određuje jednomjesečni pritvor, ali više informacija nisu dali.

Prijedlog za određivanje pritvora je uslijedio zbog toga što su Dodik, Višković i Stevandić odbili da se pojave na saslušanju u Tužilaštvu BiH, nakon što je protiv njih pokrenuta istraga zbog rušenja ustavnog poretka. Ubrzo nakon što su se oglušili o pismene pozive, Tužilaštvo je Sudskoj policiji BiH dalo nalog za njihovo dovođenje na saslušanje zbog neodazivanja na poziv. Nakon ovog Sudska policija je za privođenje zatražila i asistenciju Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koja je takvu akciju pravosudnih institucija proglasila kao visokorizičnu.

Prema Zakonu o krivičnom postupku BiH nalog za privođenje vrijedi sve dok ga tužilac koji ga je izdao ne povuče, o čemu je Detektor ranije pisao.

Milorad Dodik potpisao je prošle sedmice ukaze o proglašenju zakona koji su usvojeni na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS-a i 6. marta stupili na snagu. Jednim od zakona se zabranjuje djelovanje Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH te SIPA-e na području RS-a. Ustavni sud BiH je potom ove zakone privremeno stavio van snage.

Dodik je ranije potvrdio da je dobio poziv za saslušanje iz Tužilaštva BiH zbog sumnje da je počinio krivično djelo “napad na ustavni poredak”, ali je odmah rekao da se neće odazvati. Pozivu se nisu odazvali ni Višković ni Stevandić.

Osim spornih zakona, Narodna skupština je jučer usvojila i Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava RS-a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, te uvodi vojska RS-a.

Iz Tužilaštva su ranije saopštili da od decembra 2024. godine provode istražne radnje zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo “napad na ustavni poredak” za koje je, prema Krivičnom zakonu BiH, predviđena kazna zatvora od pet godina, kao i mjera bezbjednosti zabrane vršenja dužnosti.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac