Tužilac Predrag Tomić je predložio da Sud Milanu Jevtiću, Ostoji Perišiću i Dejanu Milanoviću produži ranije određene mjere zabrane napuštanja boravišta, mjere zabrane putovanja i zabrane sastajanja s određenim osobama, te ih odredi Rajku Čalmiću.
Zbog zdravstvenog stanja, Čalmić nije bio prisutan na ranijem ročištu na kojem se raspravljalo o mjerama zabrane.
Tomić je, između ostalog, rekao da se radi o optuženima koji žive u blizini državne granice, te da postoji bojazan da bi mogli napustiti državu i uticati na svjedoke. Rekao je da se detaljnije izjasnio u prijedlogu koji je ranije dostavljen Sudu.
Odbrana Milana Jevtića je navela da razloge Tužilaštva smatra neosnovanim, a mjere “suvišnim i bespotrebnim“ što se, kako je kazao branilac Rade Golić, najviše odnosi na mjeru zabrane napuštanja općine Vlasenica.
Petko Budiša, branilac Rajka Čalmića, kazao je da bi Sud trebao imati u vidu teško zdravstveno stanje optuženog, zbog kojeg on ni nema mogućnost za bježanje. Naveo je da ga je zbog zdravstvenih problema nekad potrebno hitno transportovati iz Milića u druge bolnice. Budiša je rekao da je optuženi egzistencijalno i porodično vezan za BiH, te da od saslušanja tokom istrage nije ni pokušao pobjeći.
Predložio je da se zabrana napuštanja boravišta preinači na način da policijski organi provjeravaju da li se optuženi nalazi na adresi, dok se s drugim mjerama zabrane slaže.
Petko Pavlović, branilac Ostoje Perišića, naveo je da se optuženi od saslušanja 2018. godine nikad nije udaljio s prostora na kojem živi, te da nema indicija ni da će to uraditi sada. Dodao je da optuženi ima samo državljanstvo BiH.
“Sve porodične i imovinske prilike su vezane za BiH“, rekao je Pavlović i dodao da optuženi treba napustiti prebivalište zbog ljekarskog pregleda u drugom gradu.
Optuženi Dejan Milanović nije prisustvovao ročištu, prema riječima njegovog branioca Slaviše Prodanovića, zbog zdravstvenog stanja. Prodanović je također od Suda zatražio da ne prihvati mjeru zabrane napuštanja prebivališta, te obrazložio da se Milanović liječi u Zvorniku i da prilikom hitnog slučaja može doći do životne ugroženosti optuženog zbog ove mjere zabrane.
Tužilac Tomić je rekao da je ta mjera određena upravo kako bi se vodila kontrola o kretanju optuženih, te da se optuženi, ukoliko trebaju hitno napustiti Miliće, obrate Sudu i Tužilaštvu za saglasnost.
Optužnicu Jevtića, Čalmića, Perišića i Milanovića tereti da su od početka jula do kraja augusta 1995. – u okviru širokog i sistematičnog napada usmjerenog protiv civilnog stanovništva Zaštićene enklave Srebrenica – vršili progon i ubijanje zarobljenih muškaraca bošnjačke nacionalnosti.
Čalmić i Perišić se terete da su s drugim pripadnicma Prve milićke brigade Vojske Republike Srpske, po Jevtićevom naređenju, strijeljali 31 civila koji su prethodno bili zarobljeni, a Milanović se tereti da je u Brežancima – obavljajući dužnost vojnika-kuhara u objektu Prvog bataljona Prve milićke brigade, kojom je zapovijedao Jevtić – pucajući iz neposredne blizine, lišio života jednog zarobljenog civila bošnjačke nacionalnosti.
Sud će naknadno donijeti odluku o mjerama zabrane.