Ponedjeljak, 12 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Miroslav Savinović kazao je da je početkom rata bio mobilisan u “Bišinu četu”, koja je kasnije prešla u bataljon, gdje je radio kao magaciner.

Rekao je da je optuženi Vitomir Pepić bio zamjenik komandanta bataljona i da ga je prije, ali i u julu 1995. godine viđao u objektima oko kasarne “Bišina”.

“Komandanta nisam viđao u tim julskim danima, ali Pepića sam viđao, dolazio je tu”, pojasnio je svjedok i dodao da je Pepića poznavao odranije, jer je četiri godine išao s njim u osnovnu školu.

Na pitanje tužioca Tarika Crnkića kazao je da je nekoliko puta saznao za strijeljanja u julu 1995., ali da nije znao ko su strijeljani, niti ko je to učinio.

Savinović je potvrdio izjavu iz prethodnog iskaza, gdje je kazao da je čuo da su u strijeljanju učestvovali “Grk, Bugarin, Slovenac i Srbi iz Vojne policije iz Vlasenice”.

“Vujadin Popović je dolazio u kasarnu i tražio lokacije gdje će se obaviti strijeljanje, ali mu niko nije mogao predložiti ništa”, rekao je svjedok u ranijem iskazu, koji je potvrdio i na današnjem suđenju.

Vujadin Popović, nekadašnji načelnik za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske, osuđen je na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici.

Savinović je opisao jedno od prvih saznanja o strijeljanju na lokaciji Hašimova rupa.

“Pričale su neke djevojčice koje su čuvale ovce da se iz jame širi neprijatan miris”, kazao je i objasnio da je saznao da su tu strijeljani muškarci iz Srebrenice.

Na pitanja Odbrana da li je tačno da je sva saznanja, izuzev viđenja kamiona ispred kasarne, saznao od drugih lica, svjedok je potvrdio i dodao da je sa udaljenosti od 40-ak metara samo vidio kamion, a ne i ko se nalazio u njemu.

Ratku Vujoviću, Ljubomiru Vlačiću, Vitomiru Pepiću, Milovanu Ognjenoviću, Goranu Viškoviću zvanom “Vjetar”, Željku Dupljaninu i Vlastimiru Golijanu sudi se za pomaganje u genocidu. Optužnica obuhvata pogubljenja 65 zarobljenika u drugoj polovini jula, nakon napada na Srebrenicu, na lokacijama na području Bišine u Šekovićima i kod Piskavice u Vlasenici.

Vujović je optužen u svojstvu komandanta Petog bataljona Vojne policije Drinskog korpusa, Vlačić kao de facto komandant Birčanske brigade, Pepić kao zamjenik komandanta Bišinskog bataljona, Ognjenović kao komandir čete Vojne policije Birčanske brigade, Višković pripadnik Vojne policije, a Golijan kao pripadnik Desetog diverzantskog odreda.

Tužilac Crnkić je pročitao iskaz preminule svjedokinje Remzije Muhić, kojoj su u genocidu u Srebrenici ubijeni suprug i sin.

Ona je u iskazu rekla da je krajem aprila 1992. godine napustila porodičnu kuću s djecom u Voljavici u Bratuncu nakon informacije da su počela ubistva, a da je suprug ostao.

Poslije mjesec dana suprug im se pridružio u Srebrenici, gdje je ispričao da je izbjegao strijeljanje nakon što je odveden u Novu Kasabu.

“Vojnici su izvodili jedno po jedno iz autobusa i strijeljali, i kad je vojniku nestalo municije, dok je mijenjao šaržer, Sado se bacio na mrtva tijela i pravio mrtav, a vojnik ga nije skontao i tako je preživio”, pročitao je tužilac iskaz svjedokinje.

Objasnila je da je on pješačio danima preko šume i došao do Srebrenice, gdje se pridružio ostatku porodice, nakon čega je s dva sina pristupio Armiji BiH, gdje su bili do 1995. godine.

“Tog 11. jula dolazi informacija da je Srebrenica pala i naredba da žene s djecom krenu prema Potočarima, a muškarci preko šume. Tad sam se pozdravila s njim i to je bio zadnji susret”, kazala je svjedokinja u ranijem iskazu.

U iskazu je rekla da su u genocidu stradali suprug Sado i sin Hasib, a da je sin Nesib uspio preći s kolonom preko šume do slobodne teritorije.

Branilac Petko Pavlović kazao je da bi svjedokinju, da je živa, pitao od koga su dobili naredbu za odlazak u Potočare i preko šume, odnosno da li je naredba stigla od vojnih ili civilnih vlasti iz Srebrenice.

Tužilac Crnkić tražio je na ovom ročištu produžavanje mjera zabrane i mjera pritvora za optužene, navodeći da i dalje postoji opasnost od uticaja na svjedoke, jer ključni još uvijek nisu saslušani, kao i opasnost od bjekstva. Odbrane su se protivile i tražile da se mjere ukinu, navodeći da optuženi učestvuju u procesu i da nije bilo smetnji do sada.

Suđenje će se nastaviti 7. februara, kada je planirano saslušanje tri svjedoka Tužilaštva BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”
Na suđenju za zločine na području Rogatice, svjedok Tužilaštva ispričao je da se 1992. sreo s optuženim Rajkom Kušićem u logoru "Rasadnik".
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama