Oslobođeni za zločine u Vlasenici traži naknadu za pretrpljeni strah i bol
Na pripremnom ročištu na kojem se raspravljalo o tužbi, Tešićev punomoćnik Vojislav Drašković je rekao da u cijelosti ostaju kod tužbenog zahtjeva, te prigovore Državnog pravobranilaštva smatraju neosnovanim.
Drašković je predložio da se kao dokazi u ovom postupku prilože rješenja Suda BiH, presuda Okružnog suda u Istočnom Sarajevu, presuda Vrhovnog suda Republike Srpske, odgovor Ministarstva pravde BiH, uvjerenje o nezaposlenosti, medicinski nalazi, te izvodi iz matične knjige rođenih za djecu tužioca.
“Osim pismenih dokaza, predlažemo i vještačenje vještaka medicinske struke na okolnost da li je kod tužioca nastalo umanjenje opšte životne aktivnosti. Ako jeste, u kojem procentu i koji je uzrok tome“, rekao je Drašković.
Kao vještaka predložio je Zoricu Lazarević, da se izjasni na okolnosti eventualnog postojanja, intenziteta i trajanja duševnih bolova kod tužioca zbog povrede ugleda, časti, slobode i prava ličnosti, te bolova zbog umanjenja opšte životne aktivnosti od početka krivičnog postupka 2007. do dana izrade nalaza i mišljenja.
Predloženo je i saslušanje Tešića, koji nije prisustvovao današnjem ročištu, na okolnosti njegovog zdravstvenog stanja i socijalnih prilika.
Punomoćnik Drašković podnio je zahtjev za oslobađanje plaćanja troškova sudskih taksi jer bi “dovelo u pitanje egzistenciju kako tužioca, tako i njegove porodice, jer se radi o nezaposlenom i bolesnom licu“.
Pravobranilaštvo nije imalo prigovora na predložene dokaze, a pomoćnik pravobranioca Mladen Draganić rekao je da tužena strana ostaje kod prigovora iznesenih u odgovoru na tužbu.
Tešić je pravosnažnom presudom Vrhovnog suda Republike Srpske oslobođen optužbi za nečovječno postupanje prema ratnim zarobljenicima i civilnim osobama zatvorenim u prostorijama pomoćne zgrade Osnovnog suda u Vlasenici.
Nastavak postupka po Tešićevoj tužbi zakazan je za 3. april.