Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Miralem Čengić. Foto: BIRN

Ljubiša Dabić je ispričao kako je 2. jula 1992. do njegove kuće u Kula Banjeru kod Visokog došla vojska, među njima je bio i Miralem Čengić, za kojeg je rekao da ga je poznavao odranije. Kazao je da je Čengić “rovio po stvarima u kući i tražio oružje”, koje svjedok nije imao.

Svjedok je naveo da je odveden do kuće rođaka Mire Dabića, gdje je Čengić počeo da puca. Također je dodao da ga je Čengić tukao, a on pao na zemlju.

“Kada sam ležao dolje, stavio mi je nož ispod vrata i cijev puške na čelo”, izjavio je Dabić i dodao da ga je Čengić pitao da li bi volio da ga ubije ili zakolje, a da mu je on odgovorio da radi šta hoće.

Nakon što je Odbrana Čengića rekla kako je svjedok u ranijem iskazu naveo da mu je Čengić stavio nož na vrat i prijetio da će ga ubiti ako ne preda oružje, kao i da su svi vojnici bili pijani, Dabić je kazao da je moguće da su bili pijani.

Dok su bili ispred kuće Mire Dabića, svjedok je rekao da je Čengić udario njegovog oca i strica.

Nakon toga su, prema svjedoku, bili odvedeni u logor u kasarni “Ahmet Fetahagić”, gdje je proveo oko tri mjeseca. Tu je, kako je kazao, vođen na ispitivanje kod Mrče Halilovića, koji ga je također tukao.

Zijad Kadrić, Hajrudin Halilović zvani Mrčo, Asim Hamzić, Miralem Čengić, Samir Selimović zvani Domac i Amir Murtić su optuženi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u prostorijama Policijske stanice Visoko, Teritorijalne odbrane Gračanica te u zatočeničkom objektu-logoru koji se nalazio u kasarni “Ahmet Fetahagić”.

Prema optužnici, oni su bili pripadnici Općinskog štaba Teritorijalne odbrane Visoko, Oružanih snaga Armije BiH, Stanice javne bezbjednosti i Vojne policije Armije BiH u Visokom.

Miro Dabić je posvjedočio kako je 2. jula 1992. do njegove kuće u Kula Banjeru došao vojnik Armije BiH i rekao im da moraju izaći iz kuće. Kada je izašao, kako je opisao, vani su već bili “neki Srbi dovedeni iz sela”. Također je kazao da je među vojnicima prepoznao Miralema Čengića, koji je izveo Ljubišu Dabića.

“Miralem Čengić mu je stavio pušku na čelo i tražio da mu Ljubiša da oružje”, rekao je i dodao da je Čengić te prilike izvadio i bombu te prijetio da će ih ubiti.

Svjedok je kazao da su potom odvedeni u logor u kasarni, gdje je proveo oko pola godine.

Rekao je da je tamo dao izjavu Mrči Haliloviću, ali da ga on nije tukao, već se izderao na njega, zbog čega je imao traume. Dabić je dodao da je vidio kada je Halilović tukao jednu osobu.

Svjedok je ispričao da je od drugih logoraša imao saznanja da je upravnik logora bio Zijad Kadrić, kojeg je jedne prilike, dok je bio na kopanju rovova, vidio da je udario jednu osobu.

Odbrani je pojasnio da je Kadrić tu osobu udario samo jedanput te da više nije čuo da je zlostavljao nekoga od zatvorenika.

Suđenje će se nastaviti 22. januara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao