Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Zvornik. Foto: BIRN BiH

Prema saopštenju Suda, oni se, između ostalog, terete da su – za vrijeme oružanog, široko rasprostranjenog i sistematičnog napada od 6. jula do 1. novembra 1995. od strane pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) i Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a, usmjerenog na pripadnike bošnjačkog naroda u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenica, znajući za namjeru glavnih izvršilaca udruženog zločinačkog poduhvata da istrijebe Bošnjake – pomagali i podržavali organizovano ubijanje bošnjačkih muškaraca koji su bili zatočeni u fiskulturnoj sali u naselju Roćević kod Zvornika.

“Optuženi Miodrag Pavlović se tereti da je u navedenom periodu ispred škole u Roćeviću hladnim oružjem lišio života neutvrđen broj zatočenika, a optuženi Radenko Zarić, Miodrag Pavlović, Vukašin Drašković i Milan Tomić da su, s njima poznatim licima, učestvovali u organiziranom premještaju zarobljenika iz navedene škole u kamione, kojima su isti prevezeni na lokalitet šljunkare na obali rijeke Drine u naselju Kozluk“, stoji u saopštenju.

Također se dodaje da se Milić, Zarić, Drašković i Tomić terete da su na navedenoj lokaciji učestvovali u streljanju tih zarobljenika, čiji posmrtni ostaci su naknadno zatrpani u masovne grobnice, a zatim i premješteni u više sekundarnih masovnih grobnica.

Detektor je ranije izvijestio da je Tužilaštvo protiv njih podiglo optužnicu, te saopštilo da se terete kao nekadašnji pripadnici Vojne policije Zvorničke i Bratunačke brigade VRS-a.

Detektor je također početkom decembra izvijestio da je Tužilaštvo zatražilo pritvor za Milića, Pavlovića, Zarića i Tomića, kao i da im je Sud BiH odredio mjere zabrane.

Tužilaštvo nije predlagalo pritvor za Draškovića s obzirom na to da se trenutno nalazi na izdržavanju kazne zatvora za zločin protiv čovječnosti počinjen u selu Lokanj kod Zvornika 1992. godine.

Detektor je u “Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u BiH” analizirao haške presude u kojim je utvrđeno da je veći broj zarobljenih Srebreničana dovezen autobusima iz Bratunca u školu u Roćeviću, gdje ih je nekoliko ubijeno. Također se navodi i da su zarobljeni kamionima iz škole prevezeni do šljunkare u Kozluku na obali Drine, gdje su pogubljeni. Nije bilo preživjelih, a pogubljeno je najmanje 800 ljudi.

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću