Utorak, 12 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Bijeljina. Foto: BIRN BiH

Iz Tužilaštva su za Detektor potvrdili da se Marić tereti za zločin počinjen nad žrtvama iz porodica Sejmenović, Sarajlić i Malagić u Bijeljini 1992. godine.

Marić se, kako su naveli, nalazi u Švicarskoj, čije državljanstvo i posjeduje.

U toku je suđenje Živanu Miljanoviću, Stevi Bokariću, Jovici Petroviću, Mirku Simiću, Ljubi Markoviću, Slavenku Kočeviću, Zvonku Pržulju, Milenku Samardžiji i Kosti Staniću, nekadašnjim rukovodiocima i pripadnicima policijskih snaga iz Bijeljine i Sokoca, kojima se na teret stavljaju odvođenja i ubistva 22 civila bošnjačke nacionalnosti iz porodica Sejmenović, Sarajlić i Malagić iz naselja Bukreš u noći s 24. na 25. septembar 1992. godine.

 

Najčitanije
Saznajte više
Christian Schmidt u Vijeću sigurnosti UN-a. Foto: Screenshot
Schmidtov posljednji izvještaj UN-u: BiH na raskrsnici između reformi i stagnacije
Na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt je poručio da se država nalazi na raskrsnici između reformskog puta i političke stagnacije.
Izvještaj Svjetske banke pokazao da su građani nezadovoljniji pravosuđem nego ranije
Generalni zaključak izvještaja Svjetske banke koji je, u saradnji sa Evropskom komisijom, objavljen o efikasnosti i percepciji građana o radu pravosuđa i koji je predstavljen na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), pokazaje nezadovoljstvo građana Bosne i Hercegovine u ovoj oblasti.