Suđenje

Duraković: Mrtvi civili i zapaljene kuće u Šapićima

30. Decembra 2024.13:15
Na suđenju za zločine počinjene nad civilnim stanovništvom u Čajniču, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine su govorili o pucnjavi 14. februara 1993. godine, kada su zapaljene kuće i neki civili ubijeni, a drugi ranjeni.
Čajniče, Foto: BIRN BiH

Neđo Mašić je ispričao kako je početkom rata živio u porodičnoj kući u Trpinju i da je bio vojno angažovan. Objasnio je kako je Trpinjska kosa bila na uzvisini u odnosu na Šapiće, koji se nalaze u dolini, kao i da ih dijeli potok.

Mašić je posvjedočio da je ujutro 14. februara 1993. godine pio kafu kada je čuo žestoku pucnjavu iz rejona Pisanice.

“Kada sam izašao na Trpinjsku kosu, vidio sam da u Šapićima gore kuće Rajka i Miloša Pjevića. Brat je otišao. Kada sam se kući vratio, zatekao sam ženu i dijete ranjene. Jedini sam imao auto u selu i odvezao sam ih u bolnicu u Čajniče”, kazao je svjedok.

Mašić je ispričao kako je po povratku kući iz bolnice zatekao roditelje kako plaču, jer se njegov brat Njegoš nije vratio. Naveo je da je još jedno dijete bilo ranjeno u kući, te ga je odvezao u bolnicu. Svjedok je ispričao kako je saznao da su u Šapićima ubijene Darinka i Darka Pjević.

Na pitanje Denisa Ajkića, branioca Ramiza Durakovića, da li je tokom rata prevozio municiju za Vojsku Republike Srpske (VRS), svjedok je to negirao, te odgovorio kako je prevozio ranjenike. Rekao je da su u njihovom selu postojale seoske straže, ali da mu nije bilo poznato da postoje u drugim mjestima.

Sretko Mašić je ispričao da je živio u Trpinju. Na pitanje tužioca Dževada Muratbegovića, naveo je da u Šapićima nije bilo vojnih obveznika ni jedinica.

Svjedok je kazao kako su 14. februara bili na Trpinjskoj kosi, naoružani. Naveo je da je, kada su počele borbe, vidio da gore kuće u Šapićima. Dodao je da je vidio kada su tri vojnika zapalila kuću Rajka Pjevića. Ovaj svjedok je rekao kako su ranjene vozili u bolnicu, te da su tokom akcije zarobljeni Čedo Popović i Njegoš Mašić, kao i da su tog dana stradale Darinka i Darka Pjević.

Negirao je, na pitanje Odbrane Durakovića, da je tog dana čuo djelovanje artiljerije sa Pisanice. Pojasnio je da sa mjesta na kojem se nalazio nije mogao dobro vidjeti lica vojnika u Šapićima.

Duraković je optužen, u svojstvu komandanta 43. brigade Armije BiH, da nije preduzeo mjere da kazni počinioce nakon što su pripadnici brigade 14. februara 1993. napali položaje VRS-a na lokalitetu Pisanica i selo Šapići, u kojem nije bilo vojnih ciljeva. Prema navodima optužnice, u Šapićima je ubijen jedan i ranjena dva civila srpske nacionalnosti te zapaljene dvije kuće.

Senaid Pleh je ispričao kako je bio angažovan u 43. drinskoj brigadi Armije Bosne i Hercegovine u centru veze. Kazao je da je Ramiz Duraković bio komandant i da su bila tri bataljona. Pleh je objasnio da je zona odgovornosti 43. drinske brigade bila desna strana obale Drine.

Prisjetio se akcije izvedene 14. februara 1993. godine, navodeći kako je izvršena u sadejstvu više brigada.

“Zadatak je bio osloboditi Čajniče i izaći na granicu Bosne i Hercegovine. Cilj je bio da se prognanici vrate kuće”, ispričao je Pleh te dodao kako je u jednom bataljonu bilo dosta boraca iz Čajniča, kao i da su svi vojnici bili slabo naoružani.

Pleh je rekao kako je vodič bio Mustafa Stovrag, a da je Ramiz komandovao akcijom.

“Idite, borite se”, naveo je svjedok šta je kazao Duraković kada su došli na lokaciju koja mu nije bila poznata.

Stovragu se u odvojenom predmetu sudi za zločine u Goraždu.

Pleh je ispričao kako je počela pucnjava i te da su vrlo brzo donosili ranjene, nakon čega su rekli da je “akcija ‘provaljena’ i da su dočekani vatrom”. Ispričao je kako je po njima krenulo artiljerijsko djelovanje, zbog čega su se povukli na drugu lokaciju, kao i da je jedna grupa koju je vodio Mirsad Bilajac ostala blokirana. Na pitanje tužioca Muratbegovića ko je donio odluku o povlačenju, svjedok je odgovorio “vjerovatno komandant”. Naveo je kako je “iz čaršijskih priča čuo da su zarobljeni žena i dijete”.

Na pitanje Odbrane o ciljevima akcije, svjedok je odgovorio da su htjeli spriječiti granatiranje Goražda sa Pisanice. Naveo je da tokom akcije nisu imali artiljeriju, kao i da je ranjeno više ljudi.

Tužilaštvo BiH je zatražilo da mjere pritvora za optuženog Durakovića ostanu na snazi, jer se prema njima jedino na taj način može osigurati nesmetano vođenje postupka. Odbrana je zatražila izricanje mjere zabrane napuštanja mjesta boravka i obaveznog svakodnevnog javljanja u policijsku stanicu.

Suđenje se nastavlja 23. januara.

Jasmin Begić