Srijeda, 10 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Živojin Majstorović (lijevo) s braniocem Dragišom Mihajlovićem. Foto: BIRN BiH

Kako je Majstorovićev branilac Dragiša Mihajlović obrazložio, optuženi, iako je ranije potvrdio dolazak, nije mogao doći zbog neprohodnih puteva uslijed vremenskih prilika.

“Put nije raščišćen od sela Lukići do Vlasenice, a posebno od tog puta do njegove kuće”, rekao je Mihajlović i objasnio kako je optuženi redovno dolazio na ročišta.

Iz Kantonalnog suda u Tuzli, s kojim je Sud Bosne i Hercegovine uspostavio videolink radi saslušanja svjedoka, rečeno je da se ni svjedok, koji također dolazi iz Vlasenice, nije pojavio. O terminu ročišta i načinu saslušanja svjedoka iz Švicarske koji je danas trebao biti saslušan u Sudu BiH, naknadno će se odlučiti.

Majstorović je optužen skupa s Radenkom Dubočaninom i Radosavom Savićem za zločin protiv čovječnosti. Prema optužnici, oni su 2. juna 1992. ili približno tog datuma, obučeni u maskirne uniforme s čarapama na glavi, na području sela Drum, Alihodžići, Pijuci, Džamdžići i Gradina, s više nepoznatih lica, otvorili vatru po civilima i objektima. Tog dana je ubijeno više od 23 osobe.

Naredno ročište zakazano je za 3. februar 2025.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Esad i ostali: Uloženi iskazi preminulih svjedoka
Na suđenju za zločine u Konjicu, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine uložilo je zapisnike iz istrage preminulih svjedoka.
Puhalić i ostali: Premlaćivanja i odvođenja u logore
Na suđenju za zločine na području Prijedora, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se premlaćivanja, ubijanja i odvođenja ljudi koji su kasnije pronađeni u masovnim grobnicama, među kojima i njegov otac.
Zukanović i ostali: Razdvojen postupak protiv Rasima Okerića
Danko Kajkut: Gubio svijest od batina u policijskoj stanici