Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN BiH

Vladimir Duruz, predsjednik Sudskog vijeća je kazao da je Predrag Bastah poslao pismo u Beograd u kojem se žalio na neprocesuiranje učesnika djela za koje je Aćimović optužena, a on ranije osuđen.

Tužilaštvo u Beogradu je predložilo isključenje javnosti jer bi svjedok mogao spomenuti ime zaštićenog svjedoka, čemu se Krsto Bobot, branilac optužene Aćimović, usprotivio, nakon čega je Sudsko vijeće donijelo odluku da se javnost isključi.

Aćimović je, u svojstvu bivše pripadnice Vojske Republike Srpske, optužena za strijeljanje 37 muškaraca bošnjačke nacionalnosti na lokalitetu Mračni dol kod Vlasenice.

Bastah, koji je na današnje suđenje doveden u Sud Bosne i Hercegovine iz Državnog zatvora u Vojkovićima kako bi svjedočio putem videokonferencijske veze, ranije je pravosnažno osuđen na 20 godina zatvora za učešće u ovom zločinu. Njemu je izrečena jedinstvena kazna od 35 godina zatvora objedinjavanjem kazne i s presudom u drugom predmetu za druge zločine počinjene u Vlasenici.

Predmet protiv Aćimović je iz BiH prebačen Srbiji.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao