Suđenje

Radović i ostali: Sastanak u kući optuženog pred iseljenje

3. Decembra 2024.15:17
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je u kući optuženog Vinka Radovića održan sastanak na kojem je bošnjačko stanovništvo dobilo ultimatum za iseljenje.

Optuženi i branioci u predmetu “Vinko Radović i ostali”. Foto BIRN BiH

Svjedok, čije ime ne može biti objavljeno, kazao je da je živio u Đulićima i da su prvo dobili ultimatum da predaju oružje, što su i učinili.

“U Đulićima ostajem do 31. maja, rečeno je da će biti bezbjedno. Međutim, dobili smo ultimatum za iseljenje. Sastanak je održan u kući Vinka Radovića”, izjavio je svjedok.

On je rekao da je Radović bio predsjednik Srpske demokratske stranke u Petkovcima, te da su na sastanku bili i Jovo Mijatović i Dragan Spasojević, dok su s njim bila još dva predstavnika bošnjačkog stanovništva.

Prema njegovim riječima, dat im je ultimatum da se iseli cjelokupno stanovništvo i ostavi imovinu, ili će u suprotnom biti ubijeni. Svjedok nije mogao precizirati ko je postavio ultimatum.

“Mi smo tražili da idemo u Sapnu, međutim neko je rekao da je komanda odbila i da će organizovati put do Tuzle”, prisjetio se svjedok.

On je kazao da su Spasojevića zamolili da se neki bolesni članovi porodica prebace autima, što im je on obećao, ali svjedok je poslije uhapšen i odveden u Zvornik. Tamo ga je ispitivao Marko Pavlović, za koga je saznao da je komandant Teritorijalne obrane.

Ispričao je kako je iz Tehničko-školskog centra (TŠC) doveden Agan Lupić, koji mu je rekao da je stanovništvo bilo okupljeno i da su muškarci odvedeni u TŠC, a da je njega izvukao Spasojević.

Prema njegovim riječima, Spasojević je njih dvojicu odvezao do Memića i rekao im da će stanovništvo biti razmijenjeno za Srbe zatočene na stadionu u Tuzli. Svjedok je rekao da mu je u Tuzli rečeno da nijedan Srbin nema na stadionu i da je to javio Spasojeviću.

Kasnije je saznao da su muškarci iz TŠC-a odvedeni u Gerinu klaonicu i ubijeni. Naveo je da je izgubio 40 do 50 članova porodice, uključujući oca.

On je kazao da je čuo za Dragomira Vasića iz Brnjica i da je smjestio svoje ljude u Đuliće. Jedan od njih je bio u njegovoj kući.

Vinko Radović, Dragomir Vasić i Petko Panić optuženi su za prisilno preseljenje, nečovječno postupanje i zatvaranje civila na području Zvornika. S njima je bio optužen i Spasojević, ali je postupak protiv njega razdvojen.

Na pitanja Odbrane, svjedok je kazao da je bio u Stranci demokratske akcije i član Patriotske lige. Braniocu Milošu Periću potvrdio je da je bilo određenih incidenata i dolazaka jedinica, poslije čega je zatražena predaja oružja.

“Mi nismo zvali te jedinice”, rekao je svjedok.

On je kazao da je moguće da je ranije izjavio da ih je na sastanak pozvao Momčilo Ivanović, te da se ne sjeća da ih je Radović počastio kad su došli.

Branilac je kazao da je svjedok tek u Tužilaštvu rekao da im je dat ultimatum da se isele ili će biti ubijeni, a da u prethodnih šest izjava to nije spominjao. Svjedok je negirao da je na sastanku rekao da se boji da neki naoružani neće prihvatiti miran izlazak.

Branilac Petko Pavlović podsjetio je svjedoka da je na drugom suđenju izjavio da su sami mještani na zboru donijeli odluku da idu jer je ponestalo hrane i bilo je bolesnih. Svjedok je rekao da se toga ne sjeća. Pavlović je prigovorio da svjedok u ranijim iskazima nije spominjao Vasića.

Svjedokinja Hata Đulić kazala je da je živjela u Đulićima do 30. maja, kada je od sina čula da mještani napuštaju selo. Ona je rekla da su došli u Bijeli Potok, gdje su odvajani muškarci.

Navela je da je odmah odvojen njen sin Nedžad, a potom i Nermin koji je imao nepunih 16 godina.

“Pogledah u starijeg, on samo slegnu ramenima. Ovaj im se pridruži”, prisjetila je svjedokinja.

Dok su žene i djecu ubacivali u kamione, kako je navela, vidjela je muškarce s rukama podignutim na potiljku.

On je kazala da su ostaci starijeg sina pronađeni na Crnom vrhu, a da mlađeg nije pronašla. Osim njih, izgubila je i mnoge druge članove familije.

Suđenje se nastavlja 17. decembra.

Marija Taušan