Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Insert iz filma “Presretnuti”. Foto: SFF

U programu “Suočavanje s prošlošću“ dokumentarni filmovi o silovanju u Foči, ruskoj propagandi u ukrajinskom ratu, otporu neuralgičnim ideologijama i dilemama nastalim u ratnim kontekstima prikazat će se kinu Meeting point od 27. do 30. novembra.

Ovi filmovi, kako su rekli organizatori iz Sarajevo film festivala, ne samo da dokumentuju ili rekonstruišu događaje iz bliske prošlosti, već otvaraju prostor za empatiju i introspekciju.

“Uspjeh ovih filmova mjeri se njihovim istinskim potencijalom da probude potrebu za utvrđivanje odgovornosti – da nas navedu na promišljanje o tome kako se naši svakodnevni postupci lišavaju odgovornosti ili kako smo spremni preuzeti odgovornost za svoja djelovanja“, rekla je menadžerica programa Maša Marković.

“Šutnja razuma“, rediteljice Kumjane Novakove, predstavlja arhivska svjedočanstva i videomaterijale koji iz novog ugla osvjetljavaju iskustva žena koje su preživjele silovanje i seksualno nasilje u Foči tokom rata u BiH. Fokus je stavljen na pravni postupak u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, gdje su donesene presude za silovanje i seksualno zlostavljanje kao oblik zločina protiv čovječnosti.

Autorica filma je za Detektor rekla da je “Šutnja razuma“ čin ponovnog pisanja ženskog iskustva rata s pozicije preživjelih.

“Slučaj koji ‘Šutnja razuma’ rearhivira kroz medium filma je slučaj koji je učinio međunarodni krivični sistem manje patrijarhalnim. Vrijeme je da razmišljamo u tom smjeru – pozicija preživjele je pozicija znanja i čin očuvanja života“, rekla je Novakova.

Film “Presretnuti”, rediteljice Oksane Karpovych, priča o ukrajinskoj obavještajnoj službi koja je presrela hiljade telefonskih poziva ruskih vojnika s ukrajinske linije fronta upućenih njihovim porodicama i prijateljima u Rusiji.

Ovaj film koji tematizuje suprotstavljanje okupaciji, zločinima i propagandi je način, kako je autorica za Detektor rekla, držanja njenih očiju otvorenima onda kad joj je vid bio zamagljen haosom rata i zločinima kojima je svjedočila.

“Kako bih vidjela iznad vlastitih stopala, morala sam svakodnevno ulagati napore da očistim svoje oči. Znala sam da su držanje očiju širom otvorenih i pamćenje na neki način moja odgovornost kao umjetnice i možda jedina dužnost koju sam mogla obavljati u tom trenutku“, rekla je Karpovych.

Filmovi u programu govore i o izazovima i dilemama koje proizlaze iz ratnog konteksta.

“Izgubljena zemlja“ Vladimira Perišića osvjetljava studentske demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića kroz ličnu priču 15-godišnjeg Stefana. On svoju ideološku bitku vodi protiv majke koja je glasnogovornica i saučesnica, kako stoji u opisu filma, “korumpirane vlasti protiv koje njegovi prijatelji protestuju“.

U programu je i film “Dezerteri“ Damira Markovine, dokumentarni esej o generaciji srednjoškolaca koja je prisiljena napustiti Mostar usljed ratnih razora. Oni u pismima, koja su reditelju filma slali iz izbjegličkih kampova, opisuju svoj bijeg preko granice, iskustva i teške izbore – ostati ili bježati.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ravnogorci okupljeni na Markovdan pozvali na ujedinjenje svih pokreta i stvaranje slobodne Srbije
Pozivima na ujedinjenje četničkih pokreta i stvaranjem slobodne Srbije, započelo je višednevno okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta na Ravnog Gori.
Moguće pokretanje istrage protiv državnog ministra finansija zbog neodazivanja na javno saslušanje
Članovi državne komisije najavili su mogućnost pokretanja javne istrage protiv ministra finansija i nekih članova upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje jer se nisu odazvali pozivu na javno saslušanje o radu ove državne institucije.
Maloljetniku iz Osmaka konstatovane lake tjelesne povrede
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči