Buljubašić i ostali: Supruga ubijena dok su bježali pred napadom
Optuženi u predmetu “Ferid Buljubašić i drugi”. Foto: BIRN BiH
Drago Stojanović kazao je da je 18. decembra iz Foče sa suprugom Gojkom došao u zaselak Medanovići na slavu kod njenih roditelja, a da je naredno jutro počela pucnjava. Kazao je da su bježali prema potoku.
“Žena se kao malo izdvojila u lijevo i nju su pogodili, ubili su je”, naveo je Stojanović.
Dodao je da su u Medanovićima izgorjele kuće njegovog punca i još jedna kod koje je vidio mrtve Radu i Tomu Višinjića, te Novaka Mičevića.
Stojanović je rekao da su kasnije stigla dva kamiona vojnika iz Foče da kupe mrtve.
“To je bilo predveče kad smo gore stigli. Ja sam svoju ženu iznio do ceste i za Foču“, rekao je svjedok, govoreći i o drugim mještanima koji su taj dan stradali u Jošanici.
Na pitanja Odbrana, on je rekao da pretpostavlja da su mlađi mještani bili u vojsci. Braniteljici Jesenki Rešidović je rekao da nije vidio puške pored Višnjića i Mičevića, te da se to jutro, kad je bio napad, nisu rasporedili radi odbrane sela.
Za zločine počinjene na području Foče, Višegrada i Čajniča od augusta 1992. do februara 1993. godine optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmed Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić, Adem Fehrić, Mustafa Poljo, Enver Kustura, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo, nekadašnji komandanti i pripadnici Armije BiH.
Svjedok Budimir Mičević ispričao je kako je pronašao mrtvu majku u selu Bogavići. Mičević je rekao da je bio na položaju kada je 19. decembra javljeno da je napadnuta Jošanica.
“Komandir mi je rekao da mi nema majke ni među živima ni mrtvima“, prisjetio se Mičević, dodajući da je naredni dan s bratom otišao u Škobalje.
On je rekao da je otišao do kuće strica, gdje je njegova majka noćila.
“Pronašao sam džemper vuneni i u tom džemperu sam našao čakiju koju sam joj ja bio poklonio“, naveo je svjedok.
Dodao je da je pronašao dijelove tijela i da pretpostavlja da mu je majka stradala kada su padali dijelovi kuće koja je gorjela.
Mičević je rekao da mu je Vasika Mičević pričao kako su na dan napada njega i još neke mještane sreli neki i da im je tražio cigaretu, te mu je jedan dao i potom ga ošamario uz riječi: “Zahvali se ovoj djeci, ne bi vidio Foče“, nakon čega su ih uputili prema gradu.
Tužilac Vladimir Simović pročitao je iskaz preminulog svjedoka Radomira Pljevaljčića, koji je naveo da su mu u napadu Armije BiH u selu Crnetići ubijeni roditelji Rade i Stana, koji su bili 1904. odnosno 1908. godište, kao i brat Drago koji zbog slabovidnosti nije bio vojno angažovan.
Svjedok je ispričao kako su se 19. decembra u Foči širile informacije o napadu na Jošanicu i mrtvima. On je rekao kako je čuo da su stradali i njegovi, te je otišao u Crnetiće treći dan jer nije mogao ranije zbog “nekih dejstava”.
Pljevaljčić je kazao da je majku pronašao pred kućnim pragom, a nedaleko odatle oca i brata. Naveo je da su bili izmasakrirani.
On je kazao da je 1993. zarobljen Šaban Kurtović koji je tokom ispitivanja priznao da je učestvovao u napadu i da ga je naredio Zaim Imamović, rekavši im da niko ne smije ostati živ i da kupe hranu.
U zapisniku je konstatovano da je svjedok predao CD na kojem se vidjelo okupljanje Prvog i Drugog bataljona 43. brigade.
Branilac Nermin Mulalić je kazao da nema nikakvih informacija kako je nastao taj CD, te da svjedok nema direktnih saznanja o aktivnostima ABiH.
“U svim selima su se nalazili naoružani mještani srpske nacionalnosti koji su držali straže i u koja su dolazili naoružani pripadnici VRS-a s linija“, kazao je branilac.
Odbrane su navele da se u zarobljeništvu izjave najčešće daju pod pritiskom, te da se brat svjedoka vodi u vojnoj evidenciji.
Suđenje se nastavlja 26. novembra.