Ponedjeljak, 31 marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN BiH

Svjedok Mehmed Agić govorio je o incidentu iz maja 1992. u Zlatnom Dolu, gdje je jedan srpski vojnik ubijen a dva borca sa suprotne strane ranjena.

On je kazao da je patrola u kojoj je bio srpski vojnik zaustavljena i otvorila vatru. Negirao je da je on postrojio jedinicu kad je došao.

“To su bili branioci koji su nabavili oružje. Ne mogu se smatrati jedinicom jer nema organizacije”, rekao je Agić, svjedočeći videovezom iz Suda Bosne i Hercegovine.

Agić, koji je sa svjedočenjem počeo 13. marta, kazao je da je srpska strana mogla doći po tijelo stradalog vojnika. Kazao je da njega niko nije kontaktirao u vezi s tim i da ne zna da je poručeno da mogu doći kada bude više tijela srpskih vojnika, da ih pokupe.

Branilac Aleksandar Lazarević pitao je svjedoka da pojasni svoje navode o “sporadičnom otporu” u Rogatici, ako se ima u vidu da je bilo 13 poginulih i deset ranjenih srpskih vojnika. Agić je rekao da uvažava sve žrtve, ali da je u Rogatici bilo 600 bošnjačkih žrtava.

Svjedok je rekao da mu nije poznato da je jedna djevojčica ubijena prilikom otvaranja vatre na sanitet, te je negirao da su “branitelji” djelovali iz snajpera.

Potvrdio da je učestvovao u izvlačenju oko 3.000 bošnjačkih civila iz Rogatice.

“Najveća briga je bila spasiti ljudske živote, jer su bili masakri, u Gračanici…”, rekao je Agić.

On je naveo da je dio bošnjačkog stanovništva napustio Rogaticu u aprilu, a da su Srbi otišli po direktivi, kako bi mogla dejstvovati artiljerija s ciljem zauzimanja grada.

Na pitanje branioca da li tvrdi da Teritorijalna odbrana, na čijem je čelu bio, nije htjela da zauzme Rogaticu, svjedok je rekao: “Zašto bi zauzimali? Mi smo tu živjeli”.

Branilac je sugerisao da su i Srbi tu živjeli, na šta je Agić rekao da su oni otišli.

Govoreći o svom zarobljavanju, svjedok je rekao da su se oni koji su ga zarobili predstavili kao policajci.

Pojasnio je da je imao povez na očima kada je isto veče razgovarao s Kušićem u Sladari, ali da ga je prepoznao po glasu, a i sam mu se predstavio. S optuženim se, kako je dodao, još jednom sreo u “Rasadniku”.

Kazao je da ga je u “Rasadniku” čuvala policija, a poslije je prebačen u Han-Pijesak i predat u policiju.

Kušića je 2014. optužilo Tužilaštvo BiH za zločine u Rogatici, ali s obzirom na to da živi u Srbiji, njegov predmet je kasnije preuzelo pravosuđe te države. Prema optužnici, Kušić je bio komandant Teritorijalne odbrane u Rogatici, kasnije i Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske, a istovremeno i član Kriznog štaba ove opštine.

Nakon saslušanja svjedoka, prekinut je videolink s beogradskim Višim sudom.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je ispričao kako je u januaru 1993. izvršio patološki pregled tijela koja su dovezena u zeničku bolnicu.
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane Mile Kosorića ispričao je kako je optuženog prvi put sreo prije napada na Žepu i da je u tom periodu komandovao Vlaseničkom brigadom Vojske Republike Srpske (VRS).
Odgođeno suđenje u Doboju zbog problema uzrokovanih padavinama
Duraković: U Šapićima nije bilo vojnih struktura
Čvoriću sedam godina zatvora za silovanje kod Zvornika