Vojin Pavlović: Uznemirenost nakon skupa u Bratuncu
Vehid Dedić je rekao da je 11. jula 2023., nakon komemoracije u Potočarima, s prijateljima svratio u ugostiteljski objekat u Bratuncu, te da je bio nedaleko od mjesta gdje se održavao skup i puštao film u kojem je bila njegova sestra, koja je sa 14 godina bila u logoru u Bratuncu.
Svjedok je pojasnio da je bio prisutan od početka skupa i sve čuo, ali nije ostao do kraja jer je bio “iziritiran”.
Na upit Tužilaštva šta se dešavalo, svjedok je odgovorio: “Njegove uvodne riječi da nije počinjen genocid nad Bošnjacima u julu 1995. godine“. Pojasnio je da misli na govor optuženog.
Naveo je da je, prema njegovoj procjeni, po ugostiteljskim objektima tada bilo oko 200 osoba, a ispred mjesta gdje je bio skup oko 50. Odbrana je navela da imaju procjenu policije da nije bilo posjete.
Naredni dan, kako je rekao Dedić, otišao je u Policijsku stanicu i rekao komandiru stanice da smatra da to nije dobro i da ne treba biti takva komunikacija, na šta mu je komandir kazao da će razgovarati s Pavlovićem i da “to više neće biti dozvoljeno da se održava na trgu u Bratuncu”.
“Poslije 54 mojih ubijenih i sestre koja je bila u logoru kao dijete, možete zamisliti kako mi je bilo, a živiš na svom i ne diraš nikoga“, rekao je Dedić.
On je potvrdio dio iskaza koji mu je predočilo Tužilaštvo, a u kojem je naveo da mu je poznato da su bili postavljeni plakati i da je jedan najavljivao skup koji bi se trebao održati, kao i da je znao da ih je postavio Vojin Pavlović, predsjednik “Istočne alternative“.
U unakrsnom ispitivanju, Odbrana se osvrnula na dio svjedokovog ranijeg iskaza prema kojem je naveo da ga je prije više godina optuženi presreo u Buljimu i pitao “da li da iznese M-53 ili M-48”, te da je svjedok to prijavio policiji, što je Dedić i potvrdio. Tužilaštvo je navelo da se taj događaj ne odnosi na optužnicu.
Optuženi Pavlović je kazao da nikada nije držao mitraljez u ruci i da svjedok nije spomenuo da ih je te prilike nudio vodom. Također je tražio od Dedića imena osoba s kojima je sjedio na kafi u Bratuncu, kako bi ih mogao pozvati, ali svjedok – i na upit Vijeća – nije bio spreman reći njihova imena.
Tužilaštvo je podiglo dvije optužnice protiv Pavlovića za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, koje su spojene u jedan predmet na ročištu održanom 10. septembra. Prva optužnica podignuta je u januaru zbog veličanja osuđenog za ratne zločine, dok optužnica iz aprila tereti Pavlovića da je odobravao izvršenje genocida u Srebrenici.
Edin Rizvanović je rekao da je znao za događaj iz 11. jula 2023., ali nije bio prisutan. Ipak, kako je dodao, narod ga je zaustavljao i ispričao mu da je predsjednik “Istočne alternative“ organizovao skup na kojem je bio govor, puštanje nacionalističke muzike i videosnimaka.
Svjedok je kazao da su mu ljudi s kojima je razgovarao rekli da su se osjećali uznemireno. Na Pavlovićevo pitanje da li je čuo od nekog Bošnjaka da ga je uvrijedio na nacionalnoj osnovi, Rizvanović je rekao da nije.
“Samo organizovanje skupa je vrijeđanje Bošnjaka“, kazao je svjedok.
Istražilac Državne agencije za istrage i zaštitu Srđan Lazić je potvrdio da je postupao po više naredbi Tužilaštva, te da je provjeravao navode po prijavi osobe da je u Bratuncu vidjela plakate koji upućuju na izvršenje krivičnog djela. S kolegama je, kako je rekao, uočio plakate na kiosku na trgu u Bratuncu, te su izvršili uviđaj, izvršili provjere i sačinili zapisnik.
Tokom uviđaja im je, kako je naveo, prišao optuženi, koji se interesovao za to što rade, rekao da kiosk pripada njegovom srodniku, kao i da je on zalijepio plakate.
U unakrsnom ispitivanju potvrdio je Odbrani da je na samo dva plakata bilo obavještenje o događaju.
Suđenje će se nastaviti 19. novembra.